Jak przyjąć bezpieczną pozycję za kierownicą? Poznaj najważniejsze zasady!

Remigisz Szulc
27.07.2017

Czy polscy kierowcy prowadzą swoje samochody prawidłowo? Absolutnie nie! I nie chodzi tutaj tylko o nagminne w naszym społeczeństwie lekceważenie przepisów drogowych, ale także kwestię przyjmowania bezpiecznej pozycji za kierownicą. Większości zmotoryzowanych jest to temat zupełnie obcy, o czym możemy się przekonać obserwując kierowców stojących w korku czy czekających na zapalenie się zielonego światła. Dominują pozycje: półleżąca, zimny łokieć, biust na kierownicy oraz głowa w podsufitce. Czas najwyższy z tym skończyć! Podpowiadamy, jak przyjąć bezpieczną pozycję za kierownicą.

Dlaczego to takie ważne?

Abstrahując od kwestii wygody, to przyjęcie bezpiecznej pozycji za kierownicą naprawdę może Ci uratować życie! Nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady. Większość współczesnych samochodów jest wyposażonych w czołowe poduszki powietrzne. W momencie zderzenia poduszka wystrzeliwuje z prędkością około 350 km/h. Teraz wyobraź sobie, w jakim stanie byłaby Twoja twarz lub klatka piersiowa, jeśli siedziałbyś bardzo blisko kierownicy. Pomyśl o tym i skup się na tym, co chcemy Ci przekazać w poradniku.

Poza tym przyjęcie prawidłowej pozycji za kółkiem gwarantuje, że masz pełną kontrolę nad samochodem, a tym samym możesz szybko zareagować na jakieś zagrożenie. Nie uda Ci się to, jeśli będziesz siedzieć niczym w fotelu bujanym i „trzymać” kierownicę jednym palcem.

Przyjmujemy bezpieczną pozycję za kierownicą

Prawidłowe zajęcie miejsca na fotelu kierowcy nie jest trudne, ani tym bardziej czasochłonne. Wszystko zamyka się w 4 krokach, które z czasem wejdą Ci w nawyk:

Krok 1. Ustawienie odległości fotela od kierownicy

Po zajęciu miejsca wciśnij sprzęgło w taki sposób, aby Twoja noga nie była całkowicie wyprostowana, ale lekko ugięta w kolanie. Jeśli masz auto ze skrzynią automatyczną, wciśnij do oporu pedał hamulca.

Krok 2. Ustawienie wychylenia oparcia

Klasycznym błędem popełnianym przez kierowców jest przyjmowanie pozycji półleżącej lub zbyt pionowej. Aby tego uniknąć, wykonaj prostą czynność. Usiądź wygodnie, dotknij głową zagłówka i rozluźnij się, a następnie połóż rękę na górnej części kierownicy. Idealne ustawienie jest wtedy, gdy na szczycie koła kierownicy znajduje się Twój nadgarstek – nie dłoń, nie przedramię.

Krok 3. Ustawienie wysokości zagłówka

Zagłówek nie jest dla ozdoby, ale ma uratować Ci życie lub zdrowie w razie kolizji. Dlatego jego prawidłowe ustawienie ma kolosalne znaczenie! Zagłówek musi być ustawiony na takiej wysokości, aby jego szczyt był równo z czubkiem głowy lub lekko powyżej.

Krok 4. Ustawienie pasa bezpieczeństwa

Kolejna nagminnie bagatelizowana czynność. Pas bezpieczeństwa musi być ustawiony na takiej wysokości, aby przebiegał idealnie przez obojczyk – nigdy blisko szyi. W przeciwnym razie pas może się zaplątać i nawet udusić kierowcę po zderzeniu!

Proste, prawda? Zapamiętaj te zasady i prowadź auto bezpiecznie oraz wygodnie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie