Kiedy jest najlepszy czas na zakup nowego samochodu?

Samochód z salonu to dla przeciętnego Polaka ogromny wydatek, który trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, a także postarać się, by ostateczna cena zakupu była jak najniższa. Pole do manewru jest spore, choć między bajki można włożyć twierdzenie, że dilerzy są skłonni obniżać ceny aut o 30-40% od ręki. Owszem, takie obniżki się zdarzają, ale tylko w niektórych przypadkach. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na zakup nowego samochodu.

Noworoczne wyprzedaże

Polski rynek motoryzacyjny jest ewenementem w skali europejskiej. W żadnym innym kraju tzw. noworoczne wyprzedaże nie są aż tak popularne i spektakularne jak u nas. Dlaczego? Ponieważ praktycznie tylko w Polsce samochód jednomiesięczny może być de facto samochodem rocznym.

Wszystko opiera się o zasadę, zgodnie z którą w dowodzie rejestracyjnym umieszcza się informację jedynie o roku produkcji auta. Z kolei np. w Niemczech ważny jest także miesiąc produkcji. I tak: w Niemczech samochód wyprodukowany w grudniu 2016 roku, a kupiony w styczniu 2017 roku, jest samochodem jednomiesięcznym. W Polsce to samo auto jest samochodem... rocznym. Absurd, który jednak pozwala sporo zaoszczędzić.

Dilerzy wiedzą, że samochody z poprzedniego roku produkcji, choć nadal nowe, nie są tak atrakcyjne dla klientów, bo po prostu osiągną niższą cenę przy odsprzedaży. Dlatego już od grudnia ruszają wyprzedaże takich aut. Trwają one zwykle do marca/kwietnia, czasami dłużej, jeśli diler zamówił dużo samochodów i nie może się ich pozbyć z placu.

W efekcie przełom roku jest najlepszym momentem na zakup nowego samochodu – o ile oczywiście nie zależy Ci na tym, aby był to egzemplarz z bieżącego roku kalendarzowego. Obniżki, w zależności od modelu, wersji wyposażenia i ceny wyjściowej, mogą sięgać od 15 do nawet 40%.

Premiera nowego modelu

W przypadku praktycznie każdej marki jest tak, że nowy model jest przez pewien czas sprzedawany równolegle z tym poprzednim. Wynika to z faktu, że dilerzy zamawiają określoną liczbę aut i nie zawsze zdążą je wszystkie sprzedać przed premierą. Wówczas zdecydowanie warto wybrać się do salonu.

Jeśli nie masz problemu z tym, aby kupić poprzedni model (wciąż przecież jest to auto fabrycznie nowe), możesz zrobić świetny interes. Diler musi się pozbyć tych samochodów, aby zrobić miejsce dla nowości, a najlepszym sposobem jest oczywiście spektakularne obniżenie ceny.

Podobnie jest z modelami, które są całkowicie wycofywane z produkcji – tak było chociażby z Hondą Accord. Obniżki na takie auta są znaczne, bo diler doskonale wie, że z każdym miesiącem zainteresowanie nieprodukowanym już samochodem będzie coraz mniejsze.

Wakacje

W wakacje w salonach jest znacznie mniej klientów. Jeśli chcesz kupić nowy samochód w dobrej cenie, a w dodatku mieć duży wybór nawet wśród egzemplarzy dostępnych od ręki, to rozważ przeprowadzenie transakcji w lipcu lub w sierpniu. Znudzeni sprzedawcy, zarabiający przecież na prowizji od sprzedaży, będą skłonni do daleko idących negocjacji.

W dodatku środek roku to taki moment, gdy na placach mogą jeszcze zalegać samochody, które nie znalazły nabywców w okresie noworocznej wyprzedaży. Ponieważ diler ponosi olbrzymie koszty kredytu obrotowego (za który kupił auta od producenta), woli sprzedać samochód nawet bez swojej marży, byle tylko się go pozbyć.

Jeśli zatem nie pali Ci się z zakupem nowego samochodu, poczekaj na któryś z wymienionych przez nas momentów. To Ci się bardzo opłaci.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.