Kiedy nie można jeździć sprawnym samochodem? Najczęstsze sytuacje

Jerzy Biernacki
16.05.2018

Twój samochód jest w pełni sprawny, bardzo zadbany, odpala bez problemu. Teoretycznie więc nie pozostaje nic innego, jak wyjechać nim na drogę. Powoli! Najpierw upewnij się, że pozwalają Ci na to obowiązujące w Polsce przepisy. Wielu kierowców wykazuje się daleko idącym zapominalstwem, przez co podróżują swoimi autami, choć wcale nie powinni. W jakich sytuacjach sprawny samochód nie może wyjechać na drogę? Przeczytaj.

Nieważny przegląd techniczny

Najbardziej oczywisty powód. Jazda samochodem bez ważnych badań technicznych grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i załadowaniem auta na lawetę. Nie warto więc ryzykować. Co więcej, jeśli spowodujesz stłuczkę lub wypadek, to Twój ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, powołując się właśnie na brak aktualnego przeglądu (potencjalnie samochód mógł być niesprawny).

Brak polisy OC

Za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC grozi cały festiwal konsekwencji. Najbardziej dotkliwe są oczywiście te finansowe. Już za kilkudniowe spóźnienie w przedłużeniu polisy zapłacisz karę, która w przypadku znacznego przekroczenia terminu może wzrosnąć do kilku tysięcy złotych! Jeszcze gorzej będzie, gdy spowodujesz kolizję nieubezpieczonym samochodem. Wówczas wszystkie koszty likwidacji szkody pokryjesz z własnej kieszeni.

Brak adnotacji o haku lub instalacji LPG w dowodzie rejestracyjnym

Jest to równoznaczne z tym, że samochód nie ma ważnego badania technicznego i zwyczajnie nie wolno się nim poruszać po drogach publicznych. Gdy zdecydujesz się na założenie haka holowniczego lub instalacji gazowej, musisz ponownie udać się na stację kontroli pojazdów i powtórzyć przegląd. W przeciwnym razie złamiesz obowiązujące przepisy.

Brak dowodu rejestracyjnego

Jeśli zgubiłeś dowód, to musisz wystąpić o wystawienie duplikatu. Tymczasowy dokument otrzymasz od ręki, a na docelowy poczekasz około 3 tygodnie. Jeśli natomiast dowód został zatrzymany przez policję, to przed jego odebraniem musisz usunąć wszystkie stwierdzone usterki (np. wymienić przednią szybę) i mieć na to zaświadczenie z SKP.

Nieczytelne numery nadwozia

Po latach numer VIN wytłoczony np. na ścianie grodziowej pojazdu może się zwyczajnie zatrzeć lub skorodować. W takiej sytuacji przepisy zabraniają poruszania się samochodem po drogach publicznych. W przypadku kontroli policjant może sprawdzić, czy numer nadwozia zgadza się z tym widniejącym w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli nie będzie w stanie go odczytać, zatrzyma dowód i uniemożliwi Ci dalszą jazdę tym samochodem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie