Kiedy warto sprawdzić geometrię samochodu?

W pełni sprawny samochód podczas jazdy powinien zostawiać dwa ślady. Może się jednak zdarzyć, że tych śladów jest dwa razy więcej. Absurd? Wcale nie. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy auto nie ma dobrze ustawionej geometrii zawieszenia. Czym jest to spowodowane? Przyczyn może być kilka, dlatego w dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, kiedy warto sprawdzić geometrię samochodu.

Przed zakupem używanego auta

Sprzedawcy samochodu używanego nigdy nie należy wierzyć na słowo. Zdecydowana większość aut z rynku wtórnego ma na swoim koncie różne przygody, w tym poważne wypadki, których skutki są łatwe do ukrycia przez wprawnego blacharza. Jednak samochód, który zaliczył solidny „dzwon”, na pewno ma przestawioną geometrię zawieszenia, czego nie da się wykryć podczas zwykłych oględzin.

W tym celu trzeba udać się na stację diagnostyczną, gdzie fachowiec przy pomocy maszyny pomiarowej sprawdzi geometrię. Jeśli jest mocno przestawiona, niemal na pewno samochód brał udział w poważnym wypadku i należy zrezygnować z jego zakupu.

Przed założeniem nowych opon

Przestawiona geometria zawieszenia ma fatalny wpływ na żywotność opon. Gumy będą się po prostu nierównomiernie zużywać – np. bieżnik po wewnętrznej stronie będzie już niemal całkiem łysy, podczas gdy po zewnętrznej nadal głęboki. Aby uniknąć takiej sytuacji i nie narażać się na niepotrzebne koszty związane ze zbyt częstą wymianą opon, warto wcześniej sprawdzić geometrię zawieszenia i ewentualnie ją skorygować.

Po wjechaniu w dużą dziurę

Każdemu kierowcy jeżdżącemu po polskich drogach zdarzyło się wjechać w krater lub gwałtownie pokonać wysoki krawężnik. Nawet jeśli na pierwszy rzut nic poważnego się nie stało, a z zawieszenia nie dobiegają niepokojące dźwięki, i tak warto sprawdzić, czy nie doszło do przestawienia geometrii. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku aut z wielowahaczowym zawieszeniem.

Rada

Jeśli Twoje auto nagle zaczęło się źle prowadzić, samoistnie zmieniać tor jazdy, a kierownica jest wyraźnie przestawiona, jak najszybciej zgłoś się na badanie geometrii.

Na szczęście komputerowe ustawienie geometrii w samochodzie osobowym nie jest drogie – wiąże się to z kosztem od około 80 do maksymalnie 200 złotych, w zależności od miasta. Cała procedura trwa około pół godziny.

Dobrym nawykiem jest więc każdorazowe sprawdzanie geometrii zawieszenia po zimie. Da Ci to pewność, że podwozie auta jest sprawne i nie będzie powodować pogorszenia komfortu jazdy.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.