Korytarz życia – co to takiego i dlaczego warto go tworzyć?

Remigisz Szulc
04.01.2018

Na pewno wielokrotnie zdarzyło Ci się brać udział w kłopotliwej sytuacji, gdy podczas stania w korku nagle zauważasz we wstecznym lusterku karetkę pogotowia na sygnale, której kierowca w ekwilibrystyczny sposób próbuje przebić się przez zator. Takich problemów można z łatwością uniknąć. Wystarczy utworzyć tzw. korytarz życia. W Polsce to niestety wciąż niezbyt często spotykane zachowanie wśród kierowców.

Na czym to polega?

Utworzenie korytarza życia jest banalnie proste. Podczas oczekiwania w korku kierowcy powinni ustawiać swoje samochody jak najbliżej skrajnej linii pasa ruchu. Jeśli zrobią to zarówno użytkownicy prawego, jak i lewego pasa, pomiędzy nimi powstanie szeroka przestrzeń. W sam raz na przejazd karetki pogotowia czy nawet wozu strażackiego.

Jest to o wiele lepsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, niż znane z polskich dróg próby zjechania pojazdowi uprzywilejowanemu, które wymagają pokonywania wysokich krawężników i niszczenia pasów zieleni.

W Polsce tworzenie korytarza życia nie jest obowiązkowe

Zupełnie inaczej jest natomiast w bardziej cywilizowanych motoryzacyjnie krajach. Chociażby w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Czechach czy na Słowacji za nieutworzenie korytarza życia kierowcom grożą bardzo wysokie mandaty. Ten obowiązek jest nawet wpisany do tamtejszych kodeksów drogowych. W Polsce na razie tylko się o tym mówi.

Nie zawsze jest taka konieczność

Utworzenie korytarza życia powinno wejść w nawyk wszystkim kierowcom poruszającym się po miastach. W zatłoczonych aglomeracjach z reguły nie ma poboczy, po których mogłyby swobodnie poruszać się pojazdy uprzywilejowane. Dlatego każdy kierowca, który dojeżdża do korka, odruchowo powinien stawać jak najbliżej skraju pasa ruchu.

Inaczej jest natomiast poza terenem zabudowanym, czyli chociażby na autostradach czy drogach ekspresowych. Tutaj nie ma potrzeby tworzenia korytarza życia, ponieważ służby bez problemu mogą przejechać pasem awaryjnym. Oczywiście pod warunkiem, że jakiś „mądry inaczej” kierowca nie postanowił wcześniej wyminąć w ten sposób całego korka.

Co jeszcze możesz zrobić?

Utworzenie korytarza życia to tylko jedna z opcji, po jakie powinien sięgać odpowiedzialny kierowca. Należy także pamiętać o innych zasadach, które ułatwią pracę służbom i zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

Chodzi chociażby o nieotwieranie drzwi podczas stania w korytarzu życia czy blisko pobocza (tu dotyczy to pasażera). Dobrze będzie także ściszyć radio i co jakiś czas zerkać w lusterko, aby w porę usłyszeć i dostrzec zbliżający się pojazd uprzywilejowany.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie