Masz auto na LPG? Unikaj tych 5 najczęstszych błędów serwisowych

Marek Szydełko
05.06.2017

Samochody z instalacją gazową wciąż są w naszym kraju bardzo popularne, na co wpływ ma oczywiście o wiele niższa cena paliwa. Kierowcy pokonujący duże dystanse szybko odczuwają korzyści finansowe i cieszą się oszczędną jazdą. Jednak – do czasu. Klasyczne zaniedbania serwisowe odbijają się nie tylko na kondycji samej instalacji, ale także silnika. Dlatego jeśli masz auto na LPG i nie chcesz mieć kosztownych problemów, koniecznie unikaj tych 5 najczęstszych błędów serwisowych.

  1. Brak okresowej regulacji zaworów – gaz ma wyższą temperaturę spalania, co może wpłynąć na przyspieszone rozregulowanie zaworów w głowicy. Dlatego każdemu właścicielowi auta na LPG zaleca się okresowe sprawdzanie luzów na zaworach. Warto to robić minimum co 20 tysięcy kilometrów. Wczesne skasowanie luzów gwarantuje, że głowica będzie dobrze znosić eksploatację na gazie.
  2. Brak częstej wymiany elementów zapłonowych – w samochodzie jeżdżącym tylko na benzynie wymiana świec i przewodów zapłonowych powinna się odbywać z częstotliwością co 30 (świece) i co 60 tysięcy kilometrów (przewody). Jeśli silnik jest zasilany LPG, wspomniane interwały warto skrócić nawet o połowę. Powodem są niekorzystne warunki pracy – gaz jest paliwem suchym, spala się gorzej niż benzyna, co bezpośrednio wpływa na stan elementów zapłonowych.
  3. Brak wymiany filtra gazu i filtra powietrza – każdy właściciel samochodu jeżdżącego na LPG powinien sobie zakodować, że raz w roku należy przeprowadzić serwis filtrowy i po prostu zlecić wymianę filtra gazu oraz filtra powietrza. Szczególnie ważny jest ten pierwszy, ponieważ zatrzymuje on zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie i tym samym chroni wtryskiwacze przed awarią. Wymianę należy zlecić z częstotliwością co 10-15 tysięcy kilometrów.
  4. Rezygnacja z jazdy na benzynie – to duży błąd, który może skutkować kosztownymi awariami układu wtryskowego i pompy paliwa, smarowanej i chłodzonej benzyną. Warto przynajmniej raz w miesiącu pokonać dłuższy dystans (minimum 100 kilometrów) na samej benzynie, co pozwoli oczyścić elementu układu wtryskowego. Koniecznie trzeba też dbać, aby w baku zawsze znajdowało się przynajmniej 10 litrów benzyny. Silnik musi być również uruchamiany na podstawowym paliwie.
  5. Tankowanie najtańszego gazu – niska cena kusi, ale zawsze ma swoje uzasadnienie. Pomijając wyjątkowe promocje, podejrzanie tani gaz prawdopodobnie jest mocno zanieczyszczony lub stanowi nieodpowiednią mieszankę propanu i butanu. Efekt jest taki, że silnik zaczyna nierówno pracować, zużycie gazu rośnie, a filtr błyskawicznie się zapycha. To złudna oszczędność.

Jazda na LPG to dla wielu kierowców konieczność, a nie wybór. Mimo to warto pamiętać, że skrajne oszczędzanie zawsze się mści i nawet wybierając tańszy w eksploatacji gaz, należy zapewnić autu odpowiednią obsługę serwisową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie