Masz auto? Na tych 6 rzeczach nigdy nie oszczędzaj!

Posiadanie samochodu to duży komfort, ale jeszcze większy koszt. Auto trzeba tankować, ubezpieczać, co jakiś czas coś w nim naprawić. Większość kierowców nie zastanawia się nad tym i tak naprawdę nie wie, że utrzymanie samochodu może ich kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Gdy ta świadomość w końcu się pojawia, odruchowo rodzi się też potrzeba szukania oszczędności na eksploatacji auta. To dobry pomysł, o ile ograniczanie wydatków nie wpływa na bezpieczeństwo kierowcy. Poznaj 6 rzeczy związanych z samochodem, na których nigdy nie należy oszczędzać.

  1. Opony – opony w samochodzie osobowym należy wymieniać co 4-5 lat i to bez względu na ich przebieg. Guma najzwyczajniej w świecie się starzeje, a opony to przecież jedyny element łączący podwozie z nawierzchnią. Od ich stanu w ogromnej mierze zależy skuteczność układu kierowniczego i hamulcowego. Kupując opony wybieraj produkty markowe i nie kieruj się tylko jak najniższą ceną.
  2. Ubezpieczenie – większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC i wybiera najtańszą ofertę na rynku. Problem w tym, że takie polisy nie zapewniają niczego poza uniknięciem wysokiego mandatu. Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych rocznie, a w zamian mieć np. pakiet assistance obejmujący holowanie zepsutego auta.
  3. Materiały eksploatacyjne – chodzi tutaj przede wszystkim o olej i filtry. Ich wymiana raz do roku powinna być czymś naturalnym dla każdego właściciela samochodu. Zarówno olej, jak i filtry, nie należą do drogich materiałów eksploatacyjnych, a mają kluczowe znaczenie dla kondycji silnika. Na tym naprawdę nie ma sensu oszczędzać.
  4. Klocki i tarcze hamulcowe – kupowanie najtańszych zamienników, a tym bardziej maksymalne odwlekanie momentu wymiany klocków i tarcz, to skrajna nieodpowiedzialność i igranie ze swoim zdrowiem oraz życiem. Od stanu tych elementów układu hamulcowego zależy bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Wybieraj więc markowe klocki i tarcze oraz wymieniaj je z rozsądną regularnością (klocki co 30 tysięcy kilometrów, tarcze co 60 tysięcy).
  5. Żarówki – mamy tutaj do czynienia z analogiczną sytuacją, jak w przypadku klocków i tarcz hamulcowych. Kupowanie i montowanie tanich żarówek z hipermarketu, a tym bardziej tzw. „ksenonowych”, to czysta głupota. Nie dość, że takie żarówki szybko się przepalają, to jeszcze oślepiają innych użytkowników dróg i nie doświetlają drogi w optymalnym zakresie.
  6. Klimatyzacja – układ klimatyzacji samochodowej musi być serwisowany przynajmniej raz do roku. Serwis obejmuje sprawdzenie szczelności, wymianę filtra kabinowego, a także oczyszczenie układu (ozonowanie). Zadbana klimatyzacja nie tylko posłuży bezawaryjnie wiele lat, ale także nie będzie źródłem groźnych bakterii i grzybów.

Oszczędzając na wymienionych elementach tak naprawdę skazujesz siebie oraz swoją rodzinę na duże niebezpieczeństwo. To nie są obszary, w których należy ograniczać wydatki związane z eksploatacją samochodu.

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.