Masz auto z bezpośrednim wtryskiem paliwa? Nie popełniaj tych 5 poważnych błędów!

Mateusz Nowak
20.02.2017

Bezpośredni wtrysk to gwarancja bardzo dobrych osiągów i niskiego zużycia paliwa. Nic dziwnego, że tak zasilane jednostki cieszą się największą popularnością i praktycznie wyparły z rynku inne rozwiązania. Bezpośredni wtrysk jest jednak nie tylko pomocny, ale też kosztowny w eksploatacji, szczególnie gdy ulegnie awarii. Najczęściej dotyczy to końcówek wtryskiwaczy i samych wtryskiwaczy, szczególnie w silnikach wysokoprężnych. Duży wpływ na awaryjność bezpośredniego wtrysku mają sami kierowcy, którzy wciąż popełniają proste błędy. Wymieniamy 5 największych.

  1. Tankowanie paliwa niewiadomego pochodzenia – jakość paliwa w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, jednak tankując na markowych stacjach ryzyko trafienia na „chrzczony” olej napędowy jest znacznie mniejsze. Wielu kierowców szuka jednak oszczędności i decyduje się na zakup paliwa w podejrzanie niskiej cenie lub z nielegalnego źródła. To prosta droga do uszkodzenia układu wtryskowego.
  2. Brutalna jazda – gwałtowne przyspieszanie i hamowanie destrukcyjnie wpływa na wiele elementów samochodu, szczególnie na te odpowiadające za generowanie i przenoszenie momentu obrotowego. W kość dostają także wtryskiwacze, które muszą pracować w granicznych wartościach wydajności i dawkować paliwo w bardzo szybkim tempie.
  3. Niewymienianie filtra paliwa – to zbędna oszczędność rzędu 20-200 złotych rocznie (w zależności od silnika i rodzaju paliwa), która prędzej czy później na pewno się zemści. Filtr paliwa należy wymieniać co roku lub po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Od jego sprawności zależy to, czy do układu wtryskowego będzie trafiać czyste paliwo.
  4. Jazda na krótkich dystansach – to zabójstwo dla precyzyjnych wtryskiwaczy. Jeśli kierowca codziennie pokonuje do 5 kilometrów w jedną stronę, to sumiennie pracuje na awarię układu. W takich warunkach we wtryskiwaczach szybko zaczyna odkładać się nagar – szczególnie w okolicach dyszy rozpylającej i iglicy, co powoduje nierównomierne dawkowanie paliwa. Jeśli ten stan będzie permanentny, każdy wtryskiwacz ulegnie awarii.
  5. Brak dbałości o wtryskiwacze – choć wielu kierowców w to nie wierzy, to każdy ekspert od napraw wtryskiwaczy potwierdzi, że warto co jakiś czas stosować chemiczne środki do czyszczenia układu wtryskowego. Są one dostępne na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych. Jedna buteleczka kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a środek dawkuje się co 15-30 tysięcy kilometrów. Nie jest to więc kosztowne, a z pewnością pozwoli przedłużyć żywotność wtryskiwaczy.

Bardzo ważne jest także to, by nie bagatelizować pierwszych objawów awarii układu wtryskowego, czyli spadku mocy, nierównej pracy silnika i wzrostu zużycia paliwa. Im wcześniej zostanie rozpoznana usterka, tym niższy będzie koszt jej usunięcia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie