Złowieszcza kontrolka. Co oznacza Check Engine i czy trzeba się tym przejmować?

Piotr Kowalczyk
17.10.2016

Kontrolka Check Engine nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Gdy pojawia się na tablicy rozdzielczej, tuż obok prędkościomierza, kierowca może mieć pewność, że z samochodem coś jest nie tak. Co? To zależy od częstotliwości wyświetlania komunikatu. Sprawdź, jak interpretować kontrolkę Check Engine w swoim samochodzie.

Skąd w ogóle wzięła się ta kontrolka?

Kontrolka Check Engine jest obecna w każdym samochodzie produkowanym po 2001 roku. Wówczas to wszedł w życie obowiązek wyposażania aut w układy samodiagnozy. Chodziło o to, aby kierowca uzyskiwał czytelny komunikat dotyczący rodzaju usterki i mógł w porę udać się do mechanika.

Na konsoli auta jest mnóstwo różnych kontrolek: sygnalizujących niezapięcie pasów, informujących o awarii poduszki powietrznej, ostrzegających przed usterką hamulców, brakiem płynu do spryskiwaczy czy potwierdzających zadziałanie systemu ABS lub ESP. Kierowca może się w tym nieźle pogubić, szczególnie w czasie jazdy. Dlatego ogromną grupę potencjalnych usterek przypisano do jednej kontrolki – Check Engine.

Jaką awarię zwiastuje zapalenie się kontrolki?

Check Engine, czyli sprawdź silnik, wbrew pozorom nie musi pojawiać się w związku z awarią jednostki napędowej. Tej kontrolce przypisano po prostu wszelkie możliwe usterki, które nie pasują do innych wskaźników. Może to być więc np. awaria sondy lambda, błąd jakiegoś czujnika, zapchany zawór EGR, uszkodzony wtryskiwacz etc. Możliwości jest mnóstwo, co oczywiście wymusza na kierowcy jak najszybsze udanie się do mechanika.

Rada

Bardzo częstą przyczyną zapalenia się kontrolki Check Engine jest niefachowe zamontowanie instalacji gazowej. W takiej sytuacji koniecznie trzeba wrócić do wykonawcy usługi zażądać wykonania regulacji lub nawet zmiany elementów instalacji.

Czy jest się czym przejmować?

Wielu kierowców wie, że kontrolka Check Engine „lubi” się zapalać w różnych sytuacjach, czasami wręcz bez powodu. To normalne. Jeśli kontrolka się pojawia, aby za chwilę zniknąć, oznacza to, że układ diagnostyczny samochodu sam poradził sobie z problemem. Nie trzeba się więc tym przejmować.

Jeśli jednak kontrolka pali się cały czas, to na 100% doszło do jakiejś usterki. Nie musi być ona poważna – równie dobrze problemem może być zaśniedziały czujnik. Na pewnie jednak nie warto bagatelizować tego wskazania i jeździć z zapaloną kontrolką. Może to spowodować podwyższenie spalania, nierówną pracę silnika i znaczne pogorszenie osiągów (we współczesnych samochodach zapalenie kontroli Check Engine powoduje przejście w tryb awaryjny i ograniczenie prędkości).

Lepiej więc od razu pojechać do warsztatu, poprosić o podłączenie samochodu do komputera oraz sprawdzenie, co jest przyczyną zapalenia kontrolki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie