Dlaczego warto słuchać muzyki w ciąży?

Piotr Kowalczyk
03.04.2017

Słuchanie muzyki w ciąży to jedno z najbardziej oryginalnych zaleceń, z jakim może się spotkać przyszła mama. Jednak naprawdę warto się temu zagadnieniu przyjrzeć. Wielu lekarz twierdzi, że dźwięki, którymi raczy się kobieta, oddziałują także na jej dziecko w brzuchu. Dlaczego warto słuchać muzyki w ciąży? Czy jej gatunek ma znaczenie? Przeczytaj.

Muzyka łagodzi obyczaje

To powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia właśnie w ciąży. Nie masz przecież wątpliwości, że Twój nastrój ma bezpośredni wpływ na samopoczucie nienarodzonej jeszcze pociechy. Jeśli Ty jesteś zrelaksowana, szczęśliwa, spokojna, Twoje dziecko także. Działa to oczywiście także w drugą stronę – wszelkie negatywne emocje towarzyszące mamie udzielają się maluszkowi.

Dlatego w czasie ciąży staraj się słuchać wyłącznie tej muzyki, która wprawia Cię w pozytywny nastrój. Absolutnie nie zmuszaj się do słuchania tego, czego nie lubisz – nie sugeruj się więc różnymi poradami znalezionymi w Internecie, które sugerują, że słuchanie Chopina w ciąży gwarantuje urodzenie muzycznego geniusza. To naprawdę tak nie działa.

Jakiej muzyki słuchać w ciąży, a jakiej unikać?

Nie ma tutaj żadnej pewnej reguły. Jeśli lubisz cięższe granie i taka muzyka sprawia Ci przyjemność, Twojemu dziecku na pewno ona nie zaszkodzi. Prawdą jest jednak, że słuchanie niektórych gatunków muzycznych w ciąży może negatywnie wpływać na komfort maluszka.

Specjaliści wskazują tutaj przede wszystkim muzykę „nerwową”, czyli np. techno i metal. Słuchanie takich dźwięków może znacząco przyspieszać tętno, zaburzać spokój mamy, wywoływać u niej silne emocje. To nie przysłuży się dziecku. Dlatego wybierając muzykę do słuchania w czasie ciąży stawiaj raczej na łagodniejsze rytmy.

Czy dziecko naprawdę słyszy muzykę?

Oczywiście! Zdaniem lekarzy do maluszka zaczynają docierać dźwięki po skończeniu 5. miesiąca ciąży – wtedy możesz więc mieć już pewność, że to, czego słuchasz, słyszy też Twoja pociecha. W okolicach 32. tygodnia ciąży dziecko nabywa zdolność zapamiętywania dźwięków. Oznacza to, że po urodzeniu niemal na pewno będzie reagować na te piosenki, których „słuchało” będąc jeszcze w brzuchu w mamy.

Naukowcy nie mają też wątpliwości, że gust muzyczny mamy jest dziedziczony przez dziecko, przynajmniej w pierwszym etapie jego życia. Warto to wykorzystać i włączać maluszkowi łagodne piosenki, których słuchałaś w końcowym okresie ciąży, aby ułatwić mu zaśnięcie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie