I cóż, że ze Szwecji, czyli TOP 5 największych gwiazd muzyki o szwedzkich korzeniach

Z czym kojarzy Ci się Szwecja? Pewnie z chłodem, pięknym Sztokholmem i oczywiście Wikingami, ale fan muzyki wymieniłby także kilku bardzo popularnych artystów muzycznych. Ciekawostką jest fakt, że ich utwory od kilkudziesięciu lat nuci pół świata, ale nie wszyscy wiedzą, że ci muzycy pochodzą właśnie ze Szwecji. Skandynawski kraj jest prawdziwą kopalnią gwiazd światowej sceny. Wymieniamy 5 największych gwiazd muzyki o szwedzkich korzeniach.

  1. ABBA – to zdecydowanie najsłynniejszy zespół muzyczny pochodzący ze Szwecji, który tak naprawdę przetarł szlak kolejnym artystom z tego kraju. ABBA to do dziś jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki disco i prawdziwa ikona lat 70. i 80. Kwartet powstał w 1972 roku i wylansował mnóstwo hitów, by wymienić chociażby „Dancing Queen” czy „Mamma Mia”.
  2. Roxette – szalenie popularna w latach 80. i 90. grupa, a właściwie duet złożony z wokalistki i instrumentalisty. Roxette stworzyło wiele przebojów, które wdarły się na pierwsze miejsca list w dziesiątkach krajów świata. Ich najsłynniejsze hity to „Listen to your heart” i „It must have been love”. Roxette wciąż działa, koncertuje i nagrywa płyty, mimo poważnych problemów zdrowotnych wokalistki Marie Fredriksson.
  3. Ace of Base – kolejny szwedzki diament, który zrobił oszałamiającą karierę w latach 90. i wylansował takie hity, jak „All that she wants” oraz „The Sign”. Grupa przez lata utrzymywała się w ścisłej światowej czołówce wykonawców muzyki pop, koncertując na całym globie i przyciągając na koncerty tłumy fanów. Do dziś jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych szwedzkich zespołów w historii – niektórzy nazywają ich nawet spadkobiercami ABBY.
  4. Europe – nie ważne, czy ktoś urodził się w latach 70., 80., 90 czy już w XXI wieku. Na pewno zna jeden z największych hitów w dziejach muzyki, czyli „Final countdown”. To hymn lat 80. i jeden z tych utworów, które na zawsze wchodzą do kanonu. Mało kto natomiast wie, że wykonujący go zespół Europe pochodzi właśnie ze Szwecji.
  5. Avicii – to bez wątpienia najpopularniejszy DJ na świecie w drugiej dekady XXI wieku. Szwed stworzył wiele hitów (m.in. „Wake me up” czy „Hey Brother”) i tym samym przypomniał światu, że Szwecja jest znakomitą kuźnią muzycznych talentów. Avicii to marka znana na niemal wszystkich kontynentach. DJ mimo młodego wieku cieszy się szacunkiem całej branży muzycznej, w tym swoich starszych kolegów.

Z perspektywy Polski naprawdę możemy zazdrościć Szwedom, że tak wielu muzyków z tego kraju osiągnęło międzynarodowy sukces. Na ich tle polscy artyści, przynajmniej z nurtu muzyki popularnej, wypadają bardzo blado.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.