Jak reklamować się w Internecie za darmo? Zainwestuj w portal tematyczny. 5 przykładów, jak to robić

Czasy, gdy w Internecie można było się wypromować metodą kilku trików i przy minimalnych nakładach finansowych, bezpowrotnie minęły. I dobrze, bo dzięki temu firmy bardziej się starają, a ich klienci otrzymują coraz lepszy przekaz. Nadal jednak jest szansa sięgnięcia po skuteczną i bardzo tanią, a później wręcz darmową formę reklamy i zwiększania zasięgu marki. To portal tematyczny, który powinna posiadać każda firma poważnie myśląca o rozwoju.

Portal tematyczny – w czym lepszy od innych form reklamy?

To pewne, że większość firm, którym zaproponujemy uruchomienie własnego portalu tematycznego zapyta, po co właściwie ma w niego inwestować, skoro w sieci jest masa innych portali tylko czekających na umieszczenie na nich reklamy. To prawda, takich serwisów jest co najmniej kilkaset. Pytanie – czy interesuje nas ich odbiorca?

Własny portal tematyczny ma ogromną przewagę nad innymi, uniwersalnymi rozwiązaniami – jest od początku do końca kierowany do jednej, konkretnej grupy docelowej. Nie adresujemy jego treści do ludzi, którzy i tak nie będą zainteresowani promowanymi tu produktami – szkoda na to czasu i pieniędzy.

Pisząc obrazowo: jeśli umieścimy reklamę swojej firmy na bardzo poczytnym portalu np. o sporcie, pewnie zanotujemy spektakularny wzrost liczby odwiedzin naszej strony. Problem w tym, że spośród 1000 gości, nie więcej niż 10 będzie naszymi potencjalnymi klientami. Własny wortal (inna nazwa portalu tematycznego) zmienia tę proporcję. Stronę odwiedzi 100 osób, ale każda z nich jest blisko zostania naszym klientem.

Jak wykorzystać własny portal tematyczny do reklamowania się w Internecie?

Portal tematyczny przede wszystkim znakomicie wspiera pozycjonowanie marki w wyszukiwarce i kieruje do nas klientów poprzez zainteresowanie ich wartościową treścią. Sam w sobie wortal może jednak być także nośnikiem reklamy firmy. Istnieje do tego co najmniej kilka bardzo skutecznych narzędzi.

  1. Bannery reklamowe/video/ linki – mając swój portal tematyczny możesz bez żadnych przeszkód umieścić na nim graficzne narzędzia reklamujące Twoją firmę. Pamiętaj jednak, że wortal nie jest tablicą ogłoszeniową – jego siła to wartościowa treść, a materiały reklamowe nie będą wysuwać się na czoło.

  2. Reklama natywna – oczywiście głównie w artykułach. Taka reklama polega na inteligentnym ukrywaniu przekazu marketingowego, w tym przypadku w treści. Piszemy ciekawy, wartościowy artykuł dla czytelników, rozwiązujemy ich problem, ale jednocześnie zachęcamy, aby użyć proponowanego przez nas narzędzia.

  3. Advertorial – to po prostu linki sponsorowane, które na własnym portalu możesz umieszczać bez prawie żadnych ograniczeń. Ograniczeniem na pewno jest zdrowy rozsądek i dbanie o to, aby linki prowadzące do naszej witryny głównej nie były odebrane przez roboty wyszukiwarki za spamowanie.

  4. Program partnerski z innymi portalami/forami – jeśli uda Ci się zapełnić wortal tematyczny bardzo ciekawą i wartościową treścią, zgromadzisz sporą grupę czytelników. Będzie Ci łatwo zachęcić do współpracy autorów podobnych przedsięwzięć i wspólnie polecać swoje serwisy. Zyskasz niezależne źródło odesłań, a także znacznie poszerzysz grono potencjalnych klientów.

  5. Content marketing – najbardziej wydajne narzędzie promocji, które możesz wykorzystać na własnym wortalu. Nic tak dobrze nie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce, jak dobra, regularnie publikowana treść. Jeśli w dodatku zadbasz o zręczne umieszczanie w tekstach przekazu reklamowego, świetnie urzeczywistnisz hasło Content is King.

Opcji wykorzystania portalu tematycznego dla potrzeb reklamowania swojej firmy jest więcej, ale praktycznie każdy z nich sprowadza się do tego samego – zwiększania świadomości marki w sposób spójny, skuteczny i pożądany przez potencjalnych klientów. W uruchomieniu wortalu warto szukać wsparcia zewnętrznego – np. w postaci gotowego szablonu i dostępu do systemu zarządzania treścią. Dostawca chętnie nam to umożliwi, i to za darmo, w zamian za udział w zyskach z reklam. Oczywiście są inne możliwości, włącznie ze zlecenie całościowego stworzenia i prowadzenia portalu – ta ostatnia opcja gwarantuje najlepsze efekty.

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.