5 interesujących filmów o tematyce finansowej

Antoni Kwapisz
29.05.2017

Świat szeroko pojętej finansjery od zawsze fascynował „maluczkich”, dlatego prędzej czy później twórcy kultury musieli się z tym tematem zmierzyć. A gdy już zaczęli, to do dziś nie mogą skończyć. Trudno się dziwić – praktycznie każdy wysokobudżetowy film o tematyce finansowej jest murowanym hitem kinowym. Takie produkcje nas oburzają, śmieszą, dają do myślenia, otwierają oczy. Stworzyliśmy zestawienie 5 filmów o tematyce finansowej, które naprawdę warto obejrzeć. Są wśród nich nie tylko pozycje fabularne.

  1. Wall Street – głośny film Olivera Stone'a z 1987 roku, który odsłonił nieco kulis zgniłego świata giełdowych rekinów, maklerów i zwykłych oszustów. Film stał się jednym z najważniejszych manifestów na temat zepsucia Wall Street, a postać Gordona Gekko (grana przez Michaela Douglasa) na zawsze weszła do kanonu czarnych charakterów.
  2. Big Short – fantastyczny, nominowany do Oscara film z 2015 roku, który w szokujący sposób odsłania kulisy największego kryzysu finansowego w dziejach świata, czyli krachu z 2008 roku. Twórcy pokazują mechanizm, który doprowadził do tego, że banki nie były już w stanie obsługiwać kredytów swoich klientów. Film jest wciągający, znakomicie zagrany, a przedstawiona historia wywołuje w widzach ogromną złość.
  3. Inside Job – zdecydowanie jeden z najgłośniejszych filmów o tematyce finansowej, który został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu dokumentalnego. Produkcja odsłania kulisy kryzysu finansowego z 2008 roku i przedstawia szokujące fakty na temat bezczelności banków i współpracujących z nimi politykami. Po obejrzeniu tego filmu można dojść do smutnego wniosku, że i tak nie mamy wpływu na to, co robią najwięksi tego świata.
  4. Dyktatura bogaczy – punktem wyjścia dla twórców tego głośnego filmu dokumentalnego były badania ekonomiczne, które wykazały, że 1% najbogatszych Amerykanów dysponuje 40% majątku całego kraju! Trudno się zatem dziwić, że w USA – podobnie jak na całym świecie – obserwujemy tak potężne nierówności społeczne i finansowe. Film daje do myślenia.
  5. Tajemnice ratowania banków – szokujący dokument jednego z niemieckich dziennikarzy, który odsłonił kulisy mechanizmów mających na celu uratowanie banków przed bankructwem na fali kryzysu finansowego z 2008 roku. Wnioski są proste: banki oszukują, naginają prawo, politycy o tym wiedzą, ale nic z tym nie robią. Dlaczego? Ponieważ nie jest to w ich interesie.

Każdy z tych filmów zapewni Ci dużo, niekoniecznie pozytywnych, wrażeń. Warto je obejrzeć, aby zrozumieć pewne prawidłowości funkcjonujące w świecie finansów i nie być tylko biernym obserwatorem historycznych wydarzeń. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie