Czeki – czy to akceptowany w Polsce środek płatniczy?

Mariusz Siwko
30.01.2018

Każdy z nas oglądając amerykańskie filmy wielokrotnie spotkał się z terminem „czek”. Aktorzy płacą czekami za hotele, samochody, ubrania i wiele innych produktów. W prawdziwym życiu jest identycznie. Czeki to powszechny środek płatniczy w krajach anglosaskich (i nie tylko). Zetknęli się z nimi między innymi polscy emigranci pracujący na Wyspach Brytyjskich. Pytanie brzmi: czy w Polsce także można zrealizować czek? Sprawa jest dość skomplikowana.

Czym jest czek?

Czek to dokument płatniczy zawierający bezwarunkowe polecenie zapłaty. Wystawca czeku podaje kwotę, jaką ma otrzymać odbiorca – pracownik, hotel, linia lotnicza itd. Czeki wymienia się na pieniądze w bankach. W krajach anglosaskich jest to standardowa procedura i załatwia się ją bardzo szybko.

Ciekawostka

W Wielkiej Brytanii normą jest np., że urzędowe czeki otrzymują biorcy zasiłków.

Czek ma datę ważności (w Polsce standardowo jest to 20 dni od momentu wystawienia lub 70 dni, jeśli został wystawiony poza Europą). Aby czek był ważny, musi zawierać kilka podstawowych informacji, w tym:

  • Datę i miejsce wystawienia,
  • Kwotę,
  • Dane wystawcy,
  • Imię i nazwisko okaziciela,
  • Podpis wystawcy.

Jak można zrealizować czek w Polsce?

Jeśli jesteś w posiadaniu czeku (np. za pracę wykonaną w Anglii), to jego realizacja w Polsce będzie nieco problematyczna. W naszym kraju czeki nie są standardowym środkiem płatniczym i akceptuje je niewiele banków (w praktyce kilka).

Realizacja może nastąpić w dwojaki sposób: albo w formie inkasa (bank bierze czek w depozyt, sprawdza pokrycie i wówczas wypłaca pieniądze) albo w formie skupu (tę opcję oferuje tylko bank PKO BP – wypłata jest realizowana od ręki, w okienku).

Inkaso to bardzo niekorzystne rozwiązanie z punktu widzenia okaziciela czeku. W polskich warunkach oznacza to bowiem konieczność długiego oczekiwania na pieniądze. Procedura może trwać nawet 3 miesiące i rzadko jest krótsza niż 2-3 tygodnie.

Realizując czek pamiętaj też o kosztach dodatkowych. Bank policzy sobie za to prowizję (za wyjątkiem czeków Money Express i Polonez – te za darmo wymienia PKO BP). Koszt wymiany jest różny – waha się od 0,5 do 1,5%, co w przypadku sporej kwoty widniejącej na czeku, może mocno uderzyć po kieszeni.

W Polsce można zatem zrealizować czek, jednak jest to uciążliwe i drogie. Dlatego nie polecamy tego rozwiązania – lepiej jest wymienić czek na gotówkę w kraju, w którym został wystawiony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie