Masz dzieci? Zapłacisz mniej za OC! Ale właściwie dlaczego?

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC w ostatnich latach znacząco wzrosły. Co prawda ubezpieczyciele zapowiadają, że to koniec podwyżek, ale trudno będzie ich trzymać za słowo. Miliony polskich kierowców z trwogą wylicza wysokość składki. Okazuje się jednak, że w znacznie lepszej sytuacji są ci właściciele samochodów, którzy posiadają dzieci. W ich przypadku ceny ubezpieczenia OC są wyraźnie niższe. Dlaczego?

Rodzice są bezpieczniejszymi kierowcami?

Najwyraźniej z takiego założenia wychodzą ubezpieczyciele, ponieważ już pobieżna analiza ofert pokazuje, że „dzieciaci” kierowcy mogą liczyć na zniżki z tytułu OC sięgające 20-25%! Oczywiście firmy ubezpieczeniowe nie kierują się tylko przypuszczeniami, ale twardymi statystykami, z których jasno wynika, że podróżując z dziećmi staramy się jeździć bardziej ostrożnie, popełniamy mniej wykroczeń drogowych i przede wszystkim – powodujemy znacznie mniej wypadków.

Tym samym fakt posiadania małoletniego dziecka stanowi dużą korzyść dla właściciela pojazdu, który uzyska wyraźnie niższą cenę ubezpieczenia OC. Co ciekawe, jeszcze bardziej „opłaca się” mieć dwoje i więcej dzieci, bo wówczas ubezpieczyciele oferują kolejnych kilka procent obniżki.

Tańsze także ubezpieczenie AC

Powody do zadowolenia mają rodzice wykupujący nieobowiązkowe ubezpieczenie auto casco. Okazuje się, że w przypadku tego produktu firmy ubezpieczeniowe także proponują o wiele lepsze warunki zawarcia polisy, jeśli klient posiada co najmniej jedno dziecko.

Działa tutaj dokładnie ta sama zasada, którą opisaliśmy w przypadku ubezpieczenia OC. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają dostęp do statystyk i widzą, że rodzice rzadziej powodują stłuczki i nie mają skłonności do brawurowej jazdy – choć to oczywiście tylko statystyka, która w życiu niekoniecznie znajduje potwierdzenie.

Warto wiedzieć

Fakt posiadania dzieci nie będzie żadnym atutem w sytuacji, gdy właściciel pojazdu straci inne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy, bo np. spowoduje wypadek.

Zniżki daje tylko posiadanie małoletnich dzieci

Praktycznie każdy ubezpieczyciel kieruje się tą zasadą, czego efektem jest to, że gdy właściciel zgłasza fakt posiadania dziecka starszego niż 15 lat, raczej nie ma co liczyć na specjalne względy. Dla ubezpieczycieli atutem jest tylko małoletnie dziecko.

Co więcej, posiadanie dorosłych dzieci na utrzymaniu może spowodować... wzrost składki OC! Dlaczego? Ponieważ firmy ubezpieczeniowe – całkiem słusznie – przyjmują, że rodzice będą użyczać swój samochód niedoświadczonemu kierowcy, a ten statystycznie znacznie podnosi ryzyko kolizji.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.