W Twojej firmie działa związek zawodowy? Sprawdź, jakich informacji może od Ciebie żądać

Mateusz Nowak
27.12.2017

Związki zawodowe to organizacje, których zadaniem jest pilnowanie interesów pracowników i występowanie w ich imieniu z wnioskami do pracodawcy, np. dotyczącymi podwyższenia wypłat. Nie wszyscy wiedzą, że związek może powstać także w prywatnej firmie. Jeśli doszło do tego w Twoim przedsiębiorstwie, przygotuj się na obowiązkową współpracę ze związkowcami. Sprawdź, udzielenia jakich informacji mogą od Ciebie zażądać.

Sytuacja ekonomiczna zakładu

Podstawowym celem działalności związku zawodowego jest ochrona pracowników przed skutkami restrukturyzacji czy pogorszenia kondycji finansowej firmy. Związkowcy regularnie będą występować do Ciebie z wnioskiem o urealnienie płac, czyli po prostu przyznanie podwyżek czy dodatków. Muszą jednak przedstawić swoje prognozy. Aby było to możliwe, niezbędne jest przekazanie im wiarygodnych informacji na temat faktycznej sytuacji ekonomicznej zakładu.

Związek zawodowy może więc wystąpić do Ciebie z wnioskiem o udzielenie danych na temat np. zysku netto, przychodów ze sprzedaży czy straty zakładu. Jeśli wniosek zostanie prawidłowo uargumentowany, nie możesz odmówić podania tych informacji.

Kryteria rekrutacji

Związek zawodowy może wystąpić do Ciebie z wnioskiem o przekazanie szczegółowych informacji na temat kryteriów rekrutacji. Najczęściej taka prośba jest konsekwencją pojawienia się braków kadrowych, które nie zostają uzupełnione przez dłuższy czas, przez co pozostali pracownicy muszą pracować w nadgodzinach.

Informacja o zasadach wynagrodzenia

Tutaj jedna uwaga: związek nie ma prawa żądać od Ciebie ujawnienia zarobków jakiegokolwiek pracownika, ponieważ byłoby to niezgodne z przepisami o ochronie danych osobowych. Wniosek może dotyczyć wyłącznie zasad ogólnych. Związkowy mogą w nim poprosić o przekazanie informacji na temat wysokości wynagrodzeń w konkretnej grupie zawodowej, planów zwiększania wypłat w sytuacji dobrej kondycji finansowej zakładu, przeznaczania środków na fundusze płacowe i socjalne.

Są to oczywiście tylko wybrane wnioski, jednak należą do tych najczęściej zgłaszanych przez związki zawodowe.

Poważnie podchodź do współpracy ze związkiem

Choć działalność związku zawodowego może być Ci nie na rękę, to nie możesz otwarcie okazywać wrogości w stosunku do jego przedstawicieli. Nie próbuj przekazywać niepełnych czy nieprawdziwych informacji, ponieważ jeśli wyjdzie to na jaw, możesz zostać oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej, co wiąże się z nałożeniem grzywny, a nawet karą ograniczenia wolności.

Pamiętaj jednak, że związek zawodowy nie jest boskim organem w Twojej firmie. Nie masz obowiązku informowania związkowców o wszystkich swoich planach dotyczących rozwoju przedsiębiorstwa. To w interesie związku leży złożenie wniosku o udzielenie takich informacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie