Łódź: Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się w Łodzi w Łódzkim Domu Kultury

Początkowo impreza nosiła nazwę Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu. Pierwsza edycja odbyła się w Kielcach 2 lutego 1991. Wszystkie kolejne odbywały się już w Łodzi.

Podczas odbywającej się w dniach 9-10 października 1999 roku, dziesiątej edycji imprezy, zmieniono nazwę na Ogólnopolski Festiwal Komiksu. W kolejnym roku impreza znów zmieniła nazwę stając się Międzynarodowym Festiwalem Komiksu.

Na Festiwalu gościli m.in. Grzegorz Rosiński, Stan Sakai, Marvano, Pat Mills, Clint Langley, Milo Manara, Jean Giraud, Tanino Liberatore, Zbigniew Kasprzak, Karel Saudek, Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Bogusław Polch, Szarlota Pawel i Bohdan Butenko.

W czasie każdego festiwalu odbywają się warsztaty dla rysowników i scenarzystów prowadzone przez doświadczonych twórców i znawców tematu. Odbywają się także prelekcje na temat komiksu i dziedzin pokrewnych, takich jak film czy fantastyka oraz spotkania z twórcami i wydawcami komiksów.

Imprezą towarzyszącą jest kiermasz wydawnictw komiksowych, na którym swoje stoiska mają prywatni kolekcjonerzy, wydawniczy potentaci, ale także niezależni wydawcy komiksów.


Konkurs
Podczas festiwalu odbywa się konkurs, w którym biorą udział twórcy komiksów. Prace oceniane są przez jury.


Laureaci:

    * 1991
    1 nagroda - Robert Waga
    2 nagroda - Przemysław Truściński
    3 nagroda - Jarosław Wróbel

    * 1992
    Grand Prix - Krzysztof Gawronkiewicz i Sławomir Rogowski
    1 nagroda - Przemysław Truściński
    2 nagroda - Robert Waga
    3 nagroda - Sławomir Jezierski

    * 1993
    Grand Prix - Przemysław Truściński

    * 1994
    Grand Prix - Aleksandra Czubek - "Miasto nocą"

    * 1995
    Grand Prix - Agnieszka Papis i Tomasz Piorunowski - "Menuet"

    * 1996
    Grand Prix - Sławomir Jezierski - "O skarbie, co obcym się nie dał"

    * 1997
    Grand Prix - Adrian Madej - "Krótkie zdarzenie w gwiazdozbiorze"

    * 1998
    Grand Prix - Piotr Kania i Jacek Waliszewski - "On, obraz i ona"
    1 nagroda - Krzysztof Ostrowski
    2 nagroda - Olgierd Ciszak - "Kapitan Lux"
    3 nagroda - nie przyznano

    * 1999
    Grand Prix - Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki - "Jeż Jerzy"
    1 nagroda - Benedykt Szneider - "Hlidskjalf"
    2 nagroda - Jacek Frąś - "Łęczycki diabeł"
    3 nagroda - Igor Baranko - "Otoczony przez wrogów"

    * 2000
    Grand Prix - Krzysztof Gawronkiewicz i Dennis Wojda - "Krzesło w piekle"
    1 nagroda - Jakub Rebelka i Benedykt Szneider - "Oskar twój cień"
    2 nagroda - Jacek Frąś - "bez tytułu"
    3 nagroda - Barnaba Majewski - "Biała wstążka na starym dębie"

    * 2001
    Grand Prix - Krzysztof Ostrowski i Dennis Wojda - "Pantofel panny Hofmokl"
    1 nagroda - Jiri Grus - "Goin' down slow"
    2 nagroda - Sylwia Restecka - "bez tytułu"
    3 nagroda - Adrian Madej - "Parszywy dzień"

    * 2002
    Grand Prix - Sławomir Kiełbus - "O tym, jak chłop baby szukał"
    1 nagroda - Jiri Grus - "Epilog"
    2 nagroda - nie przyznano
    3 nagroda - Mateusz Skutnik ("Meduza"), Michał Arkusiński (Noize")

    * 2003
    Grand Prix - Jerzy Ozga (rys.) i Rafał Urbański (scen.) - "Moja Ziemia Obiecana"
    1 nagroda - Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) i Grzegorz Janusz (scen.) - "Sen życia"
    2 nagroda - Sylwia Restecka (rys.) i Joanna Sanecka (scen.) - "Sen, część 1"
    3 nagroda - Jakub Gruszczyński (rys.) i Jacek Waliszewski (scen.) - "Piąty wymiar"

    * 2004
    Grand Prix - Paweł Zych za pracę „Życie to nie bajka” (debiutant)
    Profesjonaliści:

        1 nagroda - Marek Zalibowski (rys.) i Leszek Sewastianowicz (scen.) - „Super Psółka i żarłoczna paprotka”
        2 nagroda - Marek Lachowicz (scen. i rys.) i Tomasz Kuczma (kolor) - „Grand Banda”
        3 nagroda - Sylwia Restecka (rys.) i Joanna Sanecka (scen.) - „REM”

    Debiutanci:

        1 nagroda - Łukasz Mieszkowski - „Ursynowska specgrupa od rozwałki”
        2 nagroda - Mateusz Kołek (rys.) i Miłosz Sroka (scen.) - „Życie kobiet”
        3 nagroda - Piotr Herla i Filip Fert - „Animator”

    * 2005
    Grand Prix - Jacek Krumholc za pracę pt. "Trupa" (profesjonalista)
    Profesjonaliści:

        1 nagroda - Tomasza Niewiadomski - "A.D. 2119"
        2 nagroda - Andriej i Natalia Sniegiriowy - "Kieszkin Goroskop"
        3 nagroda - Jacek Frąś - "bez tytułu"

    Debiutanci:

        1 nagroda - Bartosz Kosowski - "Sky Blue"
        2 nagroda - Maciej Łazowski - "Morderstwo w hotelu"
        3 nagroda - Łukasz Ryłko - "Kara"

Wikinews
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat Międzynarodowy Festiwal Komiksu - KOMIKS Łódź 2006

    * 2006
    Grand Prix - Robert Olesiński, Adrian Madej i Paweł Marszałek za pracę pt. "Demokracja"
    Profesjonaliści:

        1 nagroda - Daniel Grzeszkiewicz - "Jaś i Małgosia"
        2 nagroda - Katarzyna Zalepa - "Nie ma lekko"
        3 nagroda - Daniela Gizicki i Marek Lachowicz - "bez tytułu"

    Debiutanci:

        1 nagroda - Łukasz Ryłko - "Opowieść Wigilijna"
        2 nagroda - Rafał Bąkowicz i Michał Lebioda - "Puste niebo"
        3 nagroda - Marcin Frąckowiak - "Przydarzenia"

    * 2007
    Grand Prix - akub Woynarowski za pracę pt. "Hikikomori"
    Profesjonaliści:

        1 nagroda - Daniel Grzeszkiewicz - "Dziwny sen Spielberga"
        2 nagroda - Jacek Frąś - "Przygoda"
        3 nagroda - Antoni Serkowski - bez tytułu

    Debiutanci:

        1 nagroda - Jarek Balcerek i Michał Murwaski - "Tytułu nie ma"
        2 nagroda - Maciej Wódz i Bartosz Sztybor - "Niewolny"
        3 nagroda - Piotr Perłowski - "Złota rybka"

    * 2008
    Grand Prix - Jakub Matys za pracę pt. "Espresso"
    Profesjonaliści:

        1 nagroda - Tomasz Prokupek i Karel Jerie - "Z Bogiem, ma miłości"
        2 nagroda - Kajetan Wykurz i MIchał Lebioda - "Fotoalbum"
        3 nagroda - Bartosz Sztybor, Piotr Nowacki i Sebastian Skrobol - "Szóstego dnia"

    Debiutanci:

        1 nagroda - Bartosz Sztybor i Karol Barski - "Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych"
        2 nagroda - Sonia Oliveira - bez tytułu
        3 nagroda - Filip Sułkowski - "Pan Worek & Pan Kasztanek"


Polecane:


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.