Cmentarze, na których spoczęły gwiazdy muzyki. Miejsca pielgrzymek dla tysięcy fanów

Jerzy Biernacki
25.08.2017

Każda kariera muzyczna kiedyś dobiega końca, czasami w bardzo brutalny sposób. Można długo wymieniać gwiazdy światowej muzyki, które zmarły zbyt wcześnie, a dzięki swoim dokonaniom na zawsze zyskały status legend. Najlepszym tego przykładem są tłumy fanów odwiedzających nagrobki artystów, nawet po wielu latach od śmierci idoli. Poznaj najbardziej znane cmentarze, na których spoczęły gwiazdy muzyki.

Cmentarz Per Lachaise w Paryżu

Ranking musi otworzyć najsłynniejsza „muzyczna” nekropolia na świecie, na której w 1971 roku został pochowany Jim Morisson, wokalista legendarnego zespołu The Doors. Jego nagrobek jest świetną „reklamą” cmentarza (który stał się czołową atrakcją turystyczną Paryża), ale także ogromnym problemem dla administracji.

Nie ma dnia, aby przy grobie nie gromadzili się fani. W ciągu roku przewijają się ich tysiące, a nie wszyscy potrafią uszanować charakter cmentarza. Normą są porozrzucane strzykawki, butelki z alkoholem, niedopałki papierosów, a nawet napisy graffiti. Cierpią na tym sąsiednie nagrobki, które są regularnie niszczone. W 1991 roku władze na chwilę zamknęły cmentarz dla zwiedzających, co skończyło się gigantycznymi rozróbami i spaleniem trzech radiowozów.

Cmentarz w Fremantle w Australii

Na tej nekropolii został pochowany pierwszy (i zdaniem fanów najlepszy) wokalista kultowej kapeli AC/DC Bon Scott. Bon lubił imprezować, co skończyło się dla niego tragicznie (zasnął w samochodzie i udławił się wymiocinami). Fani nawet po śmierci nie chcą mu odmówić ulubionego trunku, dlatego codziennie na grobie można znaleźć butelki Jacka Danielsa.

Posiadłość Graceland w Memphis

Nietrudno się domyślić, że w tym domu-mauzoleum spoczęły szczątki króla Elvisa Presleya. Początkowo po śmierci gwiazdor został pochowany na lokalnym cmentarzu, ale dzikie tłumy pielgrzymów rujnowały to miejsce. W 1982 roku szczątki Elvisa zostały przeniesione do jego posiadłości w Graceland, gdzie powstało muzeum króla rock&rolla. Swoją drogą jest to świetny biznes, bo drzwi posiadłości niemal się nie zamykają.

Cmentarz w Tychach-Wartogłowcu

Na koniec przenieśmy się do Polski, aby wspomnieć o chyba najbardziej znanym muzycznym grobie w naszym kraju. Na tyskiej nekropolii w 1994 roku spoczął legendarny Ryszard Riedel, który zmarł w szpitalu na skutek wyniszczenia organizmu zażywaniem heroiny.

Grób wokalisty Dżemu jest miejscem pielgrzymek tysięcy fanów z całej Polski. Co roku w rocznicę śmierci Ryśka zbierają się na nim tłumy ludzi oraz koledzy z grupy Dżem. Oczywiście po wszystkim administracja cmentarza ma niezły problem z uprzątnięciem butelek, strzykawek i paczek papierosów.

Na całym świecie jest mnóstwo cmentarzy, na których spoczęły gwiazdy. Szczególnie mocne wrażenie robią te nagrobki, które kryją szczątki gwiazd tragicznych. Dla wielu mogą one pełnić funkcję życiowej przestrogi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie