POLKA - UCZONA WSZECHCZASÓW, ranking serwisu "New Scientist"

Antoni Kwapisz
06.09.2015

Maria Skłodowska-Curie została uznana za najbardziej inspirującego i największego uczonego wśród kobiet wszech czasów. Ranking zorganizował prestiżowy serwis naukowy „New Scientist”. Urodzona w Warszawie w 1867 roku uczona otrzymała przeważającą 25% liczbę głosów czytelników, drugie miejsce z 14% głosów zajęła Rosalinda Franklin, angielska badaczka, biolog, która przyczyniła się do odkrycia struktury DNA.

Jak podaje portal Dziennik.pl, autorzy plebiscytu zwracają uwagę na fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko dwie kobiety- uczone pracujące współcześnie: astrofizyk, Jocelyn Bell Burnell oraz prymatolog, badaczka szympansów, Jane Goodall. Trzecia w kolejności uplasowała się starożytna matematyczka i filozof, żyjąca w na przełomie IV i V wieku w Aleksandrii, Hypatia.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie, znajdującej wówczas pod zaborem rosyjskim, w rodzinie inteligenckiej o niezwykle silnych tradycjach i dążeniach patriotycznych. W sytuacji kiedy nie istniała Polska jako państwo, a urodzeni na terenie zaboru rosyjskiego byli obywatelami Rosji i poddanymi cara, Maria Skłodowska (od 1895 roku, Skłodowska-Curie, Madame Curie) wielokrotnie podkreślała swe polskie pochodzenie, utrzymywała bardzo silny i częsty kontakt z krajem, wspierała polską naukę. Wychodząc za mąż za uczonego francuskiego, Piotra Curie, otrzymała obywatelstwo francuskie, w roku 1913 rodzinne miasto Warszawa wręczyło jej obywatelstwo honorowe. Dla Polaków, Warszawy i jej mieszkańców Maria Skłodowska-Curie wybudowała, wyposażyła i otworzyła w 1932 roku bliźniaczą placówkę do Instytutu Radowego w Paryżu, gdzie pracowała, Instytut Radowy w Warszawie przy ul. Wawelskiej (obecnie część Instytutu Onkologii, siedziba Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie). Wielokrotnie podkreślała, że jest i czuje się Polką, na cześć swojej pierwszej ojczyzny nazywając pierwszy odkryty przez siebie pierwiastek, Polonem.


Wśród kobiet-uczonych jest pierwszą laureatką nagrody Nobla, wśród wszystkich uczonych zaś, jedynym, który tę nagrodę otrzymał dwukrotnie w różnych dziedzinach naukowych ( 1903 w dziedzinie fizyki z P. Curie i H. Becquerelem, w 1911 roku w dziedzinie chemii samodzielnie). Była pierwszą kobietą profesorem Sorbony i pierwszą kobietą, której pozwolono wygłosić wykład w murach tej uczelni. Jako pierwsza i jedyna kobieta spoczywa w paryskim Panteonie za własne zasługi naukowe, jest także pierwszą osobą uhonorowaną w ten sposób, a nie urodzoną we Francji. W Warszawie, w miejscu urodzenia Marii Skłodowskiej, przy ul. Freta 16, na Nowym Mieście znajduje się jedyne w świecie biograficzne muzeum uczonej.


W nauce nie powinniśmy interesować się ludźmi tylko ich osiągnięciami powiedziała Maria Skłodowska-Curie, przyznając częściowo rację tej wielkiej uczonej zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum, gdzie prezentujemy także biografię tej niezwykłej kobiety. 

żródło: muzeum curie

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie