5 czynników decydujących o atrakcyjności nieruchomości

Mariusz Siwko
29.05.2017

Szybka sprzedaż mieszkania to niełatwe zadanie, szczególnie w dobie ofensywny deweloperskiej. Inwestorzy mają ogromny wybór i nie muszą wcale spieszyć się z podjęciem decyzji. Statystycznie mieszkanie z rynku wtórnego o klasycznym metrażu (50-60 metrów kwadratowych), czeka na nabywcę od 3 do aż 12 miesięcy. Oczywiście atrakcyjne lokale sprzedają się na pniu, jednak co tak naprawdę decyduje o ich atrakcyjności? Oto 5 najważniejszych czynników.

  1. Cena – jest to najbardziej oczywisty czynnik. Wiadomo przecież, że mieszkania bardzo drogie, czyli np. apartamenty, penthousy i lofty, sprzedają się znacznie dłużej niż M3 czy M4. Dla przeciętnej polskiej rodziny na dorobku, posiłkującej się kredytem i mieszkającej w średniej wielkości mieście, graniczną barierą jest cena 250 tysięcy złotych. Droższe mieszkania długo czekają na nabywców, a tańsze sprzedają się relatywnie szybko. Ważne jest jednak przy tym dobre skorelowanie ceny ze standardem mieszkania i lokalizacją.
  2. Konkurencja – szykując mieszkanie na sprzedaż warto sprawdzić, ile podobnych lokali w okolicy jest już wystawionych na rynek. Dobrze będzie również przekonać się, od jak dawna figurują one w ogłoszeniach. To da odpowiedzieć na pytanie, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w tej części miasta i może być motywacją do podwyższenia lub obniżenia ceny wyjściowej. 
  3. Lokalizacja – wbrew pozorom atrakcyjną lokalizacją nie musi być tylko centrum miasta. Wiele osób szuka nieruchomości na obrzeżach, spokojnych osiedlach, a nawet na wsiach, ale pod jednym warunkiem: lokalizacja musi być świetnie skomunikowana. W przypadku wsi atutem będzie więc np. autostrada, droga ekspresowa czy bliskość wygodnego węzła komunikacyjnego. W miastach liczy się dostępność do komunikacji zbiorowej, a w Warszawie do metra. Rodziny będą zwracać uwagę na ofertę przedszkoli i szkół, dostępność aptek, przychodni i marketów oraz terenów zielonych.
  4. Realia społeczne – na rynku nieruchomości obowiązuje dokładnie ta sama zasada, co w każdej branży: popyt napędza podaż. Rozumieją to deweloperzy, którzy budują inwestycje jak najlepiej odpowiadające realiom społecznym. Biorąc pod uwagę, że w Polsce klasyczny model rodziny to od lat 2+1 lub 2+2 , najbardziej atrakcyjnymi nieruchomościami są mieszkania trzypokojowe i czteropokojowe.
  5. Standard wykończenia – nawet dość drogie mieszkanie może szybko znaleźć nabywcę, jeśli cena będzie w jasny sposób uzasadniona. Takie uzasadnienie najczęściej stanowi wysoki standard wykończenia: drewniana podłoga, doskonałe sanitariaty, idealnie gładkie ściany, wysokiej jakości instalacje. Z drugiej strony Polacy bardzo chętnie kupują mieszkania w stanie deweloperskim, aby mieć możliwość bezproblemowego wykończenia zgodnie z własnym gustem. Najmniej atrakcyjne są natomiast mieszkania wykończone w sposób bardzo indywidualny.

Warto wziąć to wszystko pod uwagę ustalając cenę mieszkania, które ma trafić na sprzedaż. Upieranie się przy swoim bez poznania rynkowych realiów jest częstym błędem powodującym, że lokal czeka na nabywcę miesiącami, a nawet latami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie