6 pomysłów na oszczędzanie prądu – sprawdzą się w każdym domu

Piotr Kowalczyk
12.03.2016

Rachunki za energię elektryczną stanowią drugie największe obciążenie dla rodziny w związku z utrzymaniem domu czy mieszkania (zaraz po rachunkach za ogrzewanie). To wystarczający argument, aby zacząć oszczędzać prąd, a tym samym pieniądze. Niebagatelne pieniądze, bo przeciętny rachunek za energię elektryczną, który dostaje polska rodzina, wynosi około 100 złotych miesięcznie.

Mamy dla Ciebie 6 pomysłów na oszczędzanie prądu – zacznij je stosować już od dziś, a szybko odczujesz różnicę w portfelu.

 

  1. Usuń świetlówki z przedpokoju, wiatrołapu czy spiżarni – świetlówki, choć same w sobie bardzo energooszczędne, mają to do siebie, że potrzebują ogromnych ilości prądu do rozgrzania. Dlatego zaraz po włączeniu świetlówki jej światło jest nieco słabsze. Z tego powodu świetlówek nie powinno się stosować w pomieszczeniach, gdzie światło jest włączane często, ale na chwilę. Tam lepiej sprawdzą się zwykłe żarówki lub LED-y.
  2. Pomyśl nad zainwestowaniem w żarówki LED – są one dość drogie, dlatego nie można ich kategorycznie polecać każdemu. W przypadku osób rzadko bywających w domu zakup żarówek LED może się po prostu nigdy nie zwrócić. Generalnie jednak, jeśli notujemy bardzo wysokie zużycie prądu powodowane właśnie intensywnym używaniem oświetlenia, warto rozważyć wymianę żarówek na LED-owe.
  3. Skończ z trybem czuwania! - te małe, niepozorne lampki, które świecą się nadal po wyłączeniu telewizora czy amplitunera, potrafią „nakraść” mnóstwo prądu. Sumarycznie bowiem mogą pobierać nawet 10-20 Wat energii na godzinę. Dlatego zainwestuj w dobrą listwę przepięciową, dzięki której wyłączysz na dobre wszystkie urządzenia elektryczne jednym ruchem palca.
  4. Pomyśl o dwutaryfowym systemie rozliczeń – jeśli widzisz, że Twoja rodzina prowadzi aktywny tryb życia w godzinach wieczornych i nocnych, a w ciągu dnia w mieszkaniu nikogo nie ma, rozważ przejście na dwutaryfowy system rozliczeń. Wówczas zużywana energia będzie droższa w dzień (zwykle między 6 a 13 i 15 a 22), ale dużo tańsza w nocy. Wtedy warto uruchamiać wszelkie urządzenia elektryczne, prać, prasować, zmywać naczynia w zmywarce, gotować obiad na kolejny dzień. Przynosi to realne oszczędności.
  5. Optymalizuj wykorzystanie energochłonnych urządzeń elektrycznych – chodzi o to, aby włączać zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest faktycznie zapełniona naczyniami. To samo dotyczy pralki. Lepiej nie używać tych urządzeń „na pół gwiazdka”, bo pobór prądu i tak jest prawie taki sam. Prasowanie? Uzbieraj sobie większą stertę ubrań, zamiast rozgrzewać żelazko tylko po to, aby wyprasować jedną czy dwie koszule.
  6. Ładuj urządzenia elektroniczne... w pracy – może nie jest do końca uczciwe wobec pracodawcy, ale to dobry sposób na obniżenie swoich rachunków za prąd. Smartfon, tablet, nawet laptop możesz przecież naładować w biurze i raczej nikt nie zwróci na to uwagi. Jeśli masz z tym problem natury moralnej, to ładuj swoje urządzenia elektroniczne podczas jazdy własnym samochodem korzystając ze specjalnych ładowarek. I tak zużywasz paliwo, więc niech będzie z tego dodatkowy pożytek.

Oczywiście sposobów na oszczędzanie prądu jest znacznie więcej. Wszystko i tak rozbija się o zmianę swoich złych przyzwyczajeń i uświadomienie sobie, jak z pozoru drobne modyfikacje mogą przynieść naprawdę odczuwalne dla domowego budżetu efekty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie