Czy właściciel mieszkania może podnieść czynsz za wynajem? O czym należy pamiętać?

Jerzy Biernacki
28.11.2016

Wynajmowanie mieszkania dla wielu osób jest sposobem na spore oszczędności, ale wiąże się także z ryzykiem. To właściciel narzuca zasady wynajmu i może oczywiście podjąć decyzję o podniesieniu wysokości czynszu. Jednak polskie prawo dość dobrze chroni lokatorów, dlatego taka podwyżka nie może zostać wprowadzona ad hoc. Przeczytaj, jakie obowiązują tutaj zasady.

Podwyżka tak, ale nie natychmiast

Najważniejszą zasadą, o której musi pamiętać właściciel mieszkania, jest to, że podwyżki czynszu nie można wprowadzić z miesiąca na miesiąc. Zgodnie z polskim prawem najemca musi zostać o tym fakcie poinformowany, a następnie muszą mu zostać wypowiedziane obecne warunki wynajmu.

Pamiętaj

Przepisy precyzują, że takie wypowiedzenie obowiązuje przez okres minimum 3 miesięcy, o ile obie strony nie umówiły się wcześniej na jego wydłużenie.

Wypowiedzenie warunków umowy musi zostać dostarczone lokatorowi przed końcem miesiąca. Wówczas podwyżka – o ile lokator się na nią zgadza – zostanie wprowadzona od początku miesiąca następującego po ostatnim miesiącu obowiązywania wypowiedzenia.

Przykład

Jan Kowalski wypowiedział umowę lokatorowi 25 czerwca. Podwyżka może więc zostać wprowadzona dopiero od 1 października.

Nie podwyższysz czynszu, kiedy Ci się podoba

Polskie prawo ogranicza częstotliwość wprowadzania podwyżek czynszu. Właściciel mieszkania może to zrobić jedynie raz na pół roku, czyli najwcześniej 6 miesięcy po wprowadzeniu poprzedniej podwyżki.

Istnieje również ograniczenie co do wysokości takiej podwyżki. Zgodnie z prawem nie można podnieść opłaty czynszowej o więcej niż 3% tzw. wartości odtworzeniowej lokalu (jest to iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i średniego kosztu budowy 1 m2 lokalu, podawanego osobno dla każdego regionu kraju).

Właściciel może zastosować większą podwyżkę jedynie w 3 przypadkach:

  • gdy dochody z wynajmu nie pokrywają kosztów utrzymania lokalu
  • gdy właściciel nie otrzymuje zwrotu kapitału (nie więcej niż 1,5% kosztów związanych z zakupem mieszkania lub nie więcej niż 10% kosztów remontu zwiększającego wartość nieruchomości)
  • gdy obecny czynsz nie przynosi właścicielowi zysku wykazywanego w zeznaniu podatkowym

Jak widać swoboda właściciela mieszkania w zakresie ustalania stawek czynszu już po zawarciu umowy jest mocno ograniczona. To dobra informacja dla lokatorów, którzy obawiają się niekontrolowanego wzrostu opłat.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie