Dom w cenie mieszkania, czyli wielki powrót segmentów!

Jerzy Biernacki
22.05.2017

Segmenty, nazywane potocznie domami szeregowymi, po wielu latach zaczynają wracać do łask. Trudno się temu dziwić obserwując ponownie szalejące ceny mieszkań w centrach miast oraz działek budowlanych w atrakcyjnych lokalizacjach. Domy szeregowe mają jedną, niezaprzeczalną zaletę. Dają namiastkę posiadania własnego, małego domku, ale w cenie zbliżonej do mieszkania.

Domy szeregowe mają mnóstwo plusów

Popularne segmenty przeżyły boom popularności w latach 90. W XXI wieku trochę o nich zapomnieliśmy, na co największy wpływ miał dynamiczny rozwój terenów podmiejskich, oferujących atrakcyjne działki budowlane w rozsądnych cenach. Wiele osób wolało więc wybudować dom wolnostojący systemem gospodarczym niż mieć sąsiada za ścianą. Teraz się to zmienia.

Działki budowlane są bardzo drogie, a uroki życia na wsi nie do każdego przemawiają. W dodatku mieszkania o dużym metrażu w centrach lub blisko centrów miast są horrendalnie drogie. Domy szeregowe, powstające zwykle na urokliwych osiedlach peryferyjnych, zyskują tym samym na popularności.

Są o wiele tańsze niż domy wolnostojące, cenowo bliżej im do mieszkań, ale jednocześnie oferują namiastkę domu – mały fragment ogródka, miejsce postojowe na posesji lub nawet garaż, większy metraż. Dla wielu osób duże znaczenie ma także fakt, że domy szeregowe budowane w miastach pozwalają w pełni korzystać z miejskiej infrastruktury, co jest niemożliwe w przypadku budynków stawianych na wsi.

Nie tylko substytut domu wolnostojącego

Nazywanie segmentu „ubogim bratem” domu wolnostojącego jest nadużyciem. Spora grupa inwestorów świadomie wybiera takie właśnie budynki i to z kilku powodów.

Po pierwsze: niższe koszty utrzymania w stosunku do dużego domu.

Po drugie: nie wszyscy chcą się całkowicie odseparować od sąsiadów.

Po trzecie: mały ogródek (zwykle 100-200 metrów kwadratowych) jest mniej kłopotliwy w pielęgnacji i tańszy w utrzymaniu.

Wreszcie po czwarte: segment często można kupić za cenę dużego mieszkania, nie żyjąc przy tym w „betonowej puszce”.

Domy szeregowe łączą zatem zalety domu wolnostojącego i mieszkania, przy okazji niwelując niektóre ich wady. Rosnąca liczba takich inwestycji potwierdza, że Polacy znów są zainteresowani kupnem segmentów, co jest przejawem rozsądnego podejścia do życia i stawiania na wygodę.

Szereg to idealna opcja dla osób, które chcą mieć namiastkę swobody oferowanej przez dom wolnostojący, ale dysponujących ograniczonym budżetem.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie