Ergonomia w łazience, czyli funkcjonalne rozmieszczenie armatury i mebli

Krzysztof Jagielski
14.07.2016

Łazienka to nie tylko miejsce codziennej, porannej i wieczornej, toalety, ale również relaksu. Ilość codziennie wykonywanych w niej czynności sprawia, że ergonomia jest podstawą całej aranżacji. Aby więc móc cieszyć się komfortem użytkowania łazienki, szuka się przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań.

Łazienka to nie tylko miejsce codziennej, porannej i wieczornej, toalety, ale również relaksu. Ilość rutynowo wykonywanych w niej czynności sprawia, że ergonomia jest podstawą całej aranżacji. Aby więc móc cieszyć się komfortem użytkowania łazienki, warto postawić przede wszystkim na funkcjonalne rozwiązania.

Podstawą wyposażenia łazienki jest armatura, na którą składa się umywalka, wanna, kabina prysznicowa (obok wanny lub opcjonalnie). Sprzętem, który zazwyczaj się w niej pojawia jest również pralka. W łazience nie może zabraknąć także mebli, które pozwalają na przechowywanie przedmiotów używanych przy codziennej toalecie lub potrzebnych w pracach gospodarczych. Na wyposażenie tego pomieszczenia składa się zatem wiele elementów. Pytanie, jak je rozmieścić, aby uzyskać funkcjonalną przestrzeń?

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy rozmieszczaniu armatury, sprzętów i mebli, jest wielkość łazienki, a także usytuowanie drzwi i ewentualnie okna (jeśli łazienka je posiada).

Armatura i sprzęty w łazience

Umywalka, wanna i kabina prysznicowa są montowane w pierwszym etapie urządzania łazienki. Ich umiejscowienie warunkuje pion kanalizacyjny, do którego jest podłączony odpływ armatury. Jednocześnie rodzaje armatury będą dzieliły łazienkę na określone strefy użytkowe, wymagające zachowania określonej ilości wolnej przestrzeni - takiej, która umożliwi swobodne wykonywanie konkretnych czynności. Tym samym umywalki, wanny i kabiny prysznicowej nie należy montować bardzo blisko siebie, pamiętając o zachowaniu odpowiednich odległości.

Wolną przestrzeń należy pozostawić również wokół pralki, o której umiejscowieniu decyduje rodzaj otwierania. Pralki otwierane z przodu mają zwykle większe gabaryty i zajmują więcej miejsca, aniżeli pralki otwierane z góry, które jednak z kolei uniemożliwiają wieszanie nad nimi półek czy szafek.

Ważnym elementem wyposażenia łazienki jest również grzejnik drabinkowy, który często pełni funkcję wieszaka na ręczniki. Dlatego najlepszym dla niego miejscem jest ściana w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej. Zasada ta nie dotyczy grzejników z grzałką elektryczną, które powinny znajdować się w odległości bezpiecznej od źródeł wody.

Meble w przestrzeni użytkowej łazienki

Meble łazienkowe często wybierane są dopiero po ułożeniu płytek i zamontowaniu armatury, która warunkuje ilość, rodzaj i wielkość pozostałych sprzętów. Tym samym stanowią one dopełnienie aranżacji wnętrza i służą porządkowaniu przestrzeni użytkowej. Nie mogą więc dominować we wnętrzu, zajmując więcej miejsca niż wanna czy kabina prysznicowa.

Również rozmieszczenie mebli nie powinno utrudniać korzystania z łazienki. Rozplanowanie powierzchni użytkowej powinno pozwolić na swobodne poruszanie się po wnętrzu przy wykonywaniu codziennych czynności. Przestrzeń ta jest szczególnie potrzebna wokół umywalki, wanny i kabiny prysznicowej. Jednocześnie należy pamiętać, iż jest to wyposażenie najczęściej użytkowane, w związku z czym półki i szafki warto umiejscowić w zasięgu ręki. Najlepiej więc, aby znajdowały się w odległości (w zależności od wielkości łazienki) ok. 60-70 cm.

Źródło informacji: https://www.komandor.pl/

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie