Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem.

Marek Szydełko
10.01.2017

Zima nie raz już zaskoczyła, i to nie tylko drogowców, ale również posiadaczy domów jednorodzinnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ciężka może być znajdująca się na dachu pokrywa śniegu i jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Spadający z dachu śnieg jest bowiem sporym zagrożeniem dla mieszkańców, ale także dla zamontowanych rynien.

Problem widoczny jest zwłaszcza w przypadku dachów o niewielkim kącie nachylenia. Bardziej strome dachy lepiej radzą sobie z nadmiarem śniegu.

Z racji tego, że zima akurat u nas trwa w najlepsze warto dowiedzieć się w jaki sposób zabezpieczyć dom przed spadającym z dachu śniegiem i w jakie akcesoria dachowe warto się zaopatrzyć. Temat jest naprawdę ważny, ponieważ związany jest z kwestiami bezpieczeństwa.

Grupa przeciwśniegowych akcesoriów jest spora, poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Płotki przeciwśnieżne – to aluminiowe lub stalowe drabinki, o długości 2-3 metrów, które połączone ze sobą tworzą długie rzędy. Można również montować je w kilku rzędach (ale takie praktyki stosuje się głównie w górach i rejonach z dużymi opadami śniegu)

Śniegołapy – czyli rozpruwacze śniegu – metalowe elementy z zakończeniem przypominającym strzałkę, których zadaniem jest rozbijanie dużych połaci zsuwających się z dachu na mniejsze części. Zamontowane razem z płotkami przeciwśnieżnymi będą je chronić przed wygięciem, w przypadku obciążenia dużą połacią śniegu.

Rury przeciwśniegowe – są dobrym uzupełnieniem dla płotków. Rozkładają obciążenie równomiernie na całej powierzchni dachu, i mają ograniczyć zsuwanie się śniegu i lodu.

Stopery – rozwiązanie wykorzystywane na dachach pokrytych gontem bitumicznym. Mają podobną funkcję jak płotki przeciwśnieżne.

Akcesoria dachowe przeciwśniegowe można montować zarówno w trakcie montażu, jak i później na już istniejącym pokryciu. Warto pamiętać, że zastosowanie barier przeciwśniegowych nie tylko chroni mieszkańców przed niebezpiecznymi sytuacjami, ale także chroni system orynnowania, który narażony jest na uszkodzenia pod wpływem ciężkiego śniegu i lodu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie