Jaki materiał do budowy domu? Plusy i minusy gazobetonu

Mariusz Siwko
31.01.2016

Gazobeton jest obecnie najpopularniejszym materiałem murarskim stosowanym do budowy domów jednorodzinnych. Wynika to z jego niskiej ceny, ogromnej dostępności, a także faktu, że proces murowania przebiega przy jego użyciu bardzo szybko. Wydawać więc by się mogło, że jest to idealne rozwiązanie – nic bardziej mylnego. Gazobeton ma kilka istotnych wad, o których początkujący inwestorzy powinni bezwzględnie pamiętać.

Gazobeton – kochany przez murarzy, chętnie wybierany przez inwestorów

Gazobeton, czyli charakterystyczne białe bloczki murarskie, zrobił w Polsce gigantyczną karierę. W pewnym momencie budowano z niego ponad połowę nowych domów. Obecnie ten trend się lekko zmienia, ale nadal to gazobeton pozostaje królem naszych hurtowni budowlanych. Nie bez przyczyny.

Przede wszystkim gazobeton jest tani – w stosunku do np. popularnej ceramiki kosztuje o blisko 1/3 mniej. To wydaje się być decydujące przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego materiału murarskiego. Na tym jednak zalety bloczków się nie kończą.

Ogromnym atutem gazobetonu jest to, że murowane z niego domy powstają w ekspresowym tempie. Jest to materiał lekki, dlatego murarze uwielbiają na nim pracować. Do łączenia bloczków stosuje się cienkie spoiny, dzięki czemu całość nie musi długo schnąć. Przede wszystkim jednak liczą się rozmiary tego materiału – 7 bloczków ma powierzchnię równą 16 pustakom ceramicznym, a zatem budowa postępuje ponad dwukrotnie szybciej.

Bardzo ciepły materiał

Niebagatelną zaletą gazobetonu jest fakt, że bloczki prezentują bardzo dobre właściwości izolacyjne. Są więc chętnie stosowane w budownictwie energooszczędnym. Szczególnie dotyczy to bloczków o małej gęstości, czyli o klasie 350 lub 400. Jeśli wybierzemy właśnie taki materiał o grubości 35,5 centymetrów, to możemy wręcz zrezygnować z dodatkowego ocieplenia ścian. To oznacza duże oszczędności.

Bloczki o standardowej klasie 600 oczywiście wymagają zastosowania ocieplenia, ale w zamian dają nam coś innego – wysoką odporność na zgniatanie i dużą gęstość. Dzięki temu można przy ich użyciu budować nawet wielokondygnacyjne budynki. Same w sobie dobrze chronią też przed hałasem.

Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest też to, że gazobeton jest materiałem w 100% niepalnym. Świetnie opiera się też działaniu grzybów i pleśni.

Wady gazobetonu

Do tej pory mogłoby się wydawać, że gazobeton jest idealnym materiałem do budowy domu. Jednak to nie do końca prawda. Bloczki mają bowiem kilka bardzo dużych wad, które w oczach wielu inwestorów mogą je wręcz dyskwalifikować.

Jest to materiał kruchy, dlatego podczas budowy domu powstaje bardzo dużo tzw. odpadów. Ważniejsze jednak jest to, że gazobeton błyskawicznie chłonie wodę. Nie wolno go zatem stosować do budowy piwnic, nie nadaje się też do konstrukcji, które mają częściowo znajdować się w ziemi. Z gazobetonu powinni również zrezygnować inwestorzy budujący dom na terenach podmokłych.

Wspomnieliśmy o świetnych właściwościach izolacyjnych gazobetonu o niskiej gęstości. To prawda, ale każdy kij ma dwa końce. Taki materiał jest udręką w codziennym użytkowaniu, bo bez tzw. kotew chemicznych nie sposób jest w nim mocować jakichkolwiek cięższych przedmiotów. Problem pojawia się na etapie montowania szafek kuchennych, a nawet wieszania zwykłych półek.

Gazobeton nie jest zatem materiałem idealnym, ale jego zalety raczej równoważą wady, dlatego pewnie jeszcze przez wiele lat białe bloczki będą tak chętnie używane do budowy domów jednorodzinnych. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie