Mieszkanie dla seniora – na co zwrócić uwagę? 5 kluczowych kwestii

Jerzy Biernacki
19.12.2016

W Polsce coraz rzadziej jest spotykany model rodziny wielopokoleniowej, która mieszka pod jednym dachem. Młodzi chcą żyć „na swoim”, co powoduje, że rodzice często zostają sami. Gdy jedno z nich umiera, powstaje problem, ponieważ samotny senior zwykle nie jest w stanie utrzymać dużego mieszkania i zwyczajnie nie jest mu potrzebny spory metraż. Co wtedy? Jak wybrać mieszkanie dla seniora, aby było wygodne i tanie w eksploatacji? Podpowiadamy 5 najważniejszych kwestii.

  1. Lokalizacja – mieszkanie dla seniora powinno być zlokalizowane bardzo blisko przychodni lub szpitala. Niezbędna jest duża dostępność sklepów, najlepiej dyskontów. Warto również sprawdzić, czy w okolicy mieszkają inne starsze osoby. Senior będzie się źle czuć na osiedlu, na którym dominują młodzi ludzie z dziećmi. Może mu przeszkadzać hałas, imprezy, płacz maluchów itd.
  2. Koszty utrzymania – mają kluczowe znaczenie dla osoby żyjącej ze skromnej emerytury. Dzieci oczywiście powinny pomagać, jednak lepiej od razu zdecydować się na takie mieszkanie, które jest tanie w eksploatacji. Powinien to być więc lokal własnościowy, najlepiej we wspólnocie mieszkaniowej, ogrzewany z sieci miejskiej i z doprowadzoną instalacją gazową do kuchenki i płyty.
  3. Piętro – tutaj nie ma się nad czym rozwodzić. Jeśli w bloku nie ma windy, wówczas mieszkanie powinno mieścić się na maksymalnie 1 piętrze, a najlepiej na parterze. W przypadku budynków z windą nie ma to aż takiego znaczenia, jednak warto rozważyć lokal na samej górze, który będzie najcichszy.
  4. Metraż – samotny senior nie potrzebują 3 pokojów, których utrzymanie będzie zbyt drogie. Nie warto jednak wybierać kawalerki, w której starszej osobie może być po prostu zbyt ciasno. Pamiętajmy, że seniorzy mają wiele pamiątek, a z czasem będą też pojawiać się problemy z poruszaniem. Warto więc od razu rozważyć zakup mieszkania, po którym można się swobodnie poruszać wózkiem inwalidzkim czy przy pomocy balkoniku.
  5. Odpowiednio wyposażona łazienka – optymalnym wyborem dla seniora zawsze będzie prysznic. Najlepiej na tyle duży, aby można było się w nim swobodnie poruszać i zamontować krzesełko. Prysznic powinien posiadać niski brodzik lub być go pozbawiony – lepszym wyjściem będzie odpływ liniowy.

Oczywiście najważniejszą kwestią są oczekiwania samego seniora. Należy zapytać rodzica o to, czy podoba mu się dane mieszkanie. Warto poznać jego zdanie na temat konkretnej lokalizacji, sąsiedztwa oraz potrzebnego metrażu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie