Mieszkanie w kamienicy – z duszą, ale i z ryzykiem. 5 rzeczy, z których trzeba sobie zdawać sprawę

Marek Szydełko
27.02.2017

Przez wiele lat były zasiedlane wyłącznie przez osoby o bardzo niskich dochodach lub przeznaczane do zasobów mieszkalnictwa socjalnego. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi i stanową atrakcyjną alternatywę dla inwestycji deweloperskich. Mieszkania w kamienicy nie są jednak pozbawione wad. Jeśli chcesz kupić taką nieruchomość, musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka. Oto 5 rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać.

  1. Mieszkanie w kamienicy to skarbonka – nie licz na to, że kupisz okazyjnie duże mieszkanie w atrakcyjnym punkcie miasta, które będzie gotowe do urządzenia i wprowadzenia się. Zwykle takie lokale wymagają bardzo dużych inwestycji. Bywa, że wcześniej zajmowali je lokatorzy, którzy niekoniecznie o nie dbali i zostali z tego powodu wyeksmitowani. W dodatku duża powierzchnia mieszkań w kamienicy robi swoje i generuje znacznie większe koszty remontu. Często do wymiany są całe instalacje, podłogi, tynki.
  2. Nieciekawe sąsiedztwo – kupując mieszkanie w kamienicy trzeba mieć na uwadze, że za ścianą mogą mieszkać ludzie spoza – nazwijmy to – naszego kręgu majątkowego. Kamienice wciąż mają to do siebie, że gros mieszkań stanowią lokale socjalne, a więc zajmowane przez ludzi ubogich lub eksmitowanych z innych mieszkań za niepłacenie czynszu czy wandalizm.
  3. Hałasy – kamienice najczęściej znajdują się w centrach dużych miast, co ma swoje atuty, ale też istotne wady. Trzeba być przygotowanym na nocne hałasy z pobliskich klubów i restauracji oraz na bardzo duży ruch uliczny. Do tego dochodzą problemy z parkowaniem (nie zawsze kamienica ma podwórko z wydzielonym parkingiem), brudnymi chodnikami i nieciekawymi zapachami.
  4. Zły stan budynku – pół biedy, jeśli kamienica jest własnością prywatną i właściciel budynku inwestuje w jego remonty. Gorzej, jeśli zarządcą jest miasto – budżet remontowy jest wówczas mocno ograniczony i nie można liczyć na to, że budynek będzie w idealnym stanie technicznym. Rozwiązaniem pośrednim jest zakup mieszkania w kamienicy zarządzanej przez wspólnotę – wówczas wszyscy zrzucają się na fundusz remontowy, jednak remonty kamienic są bardzo kosztowne. Może się zdarzyć, że budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków. W takiej sytuacji wszelkie prace wymagają jego zgody, a to oznacza ogromne wydatki.
  5. Niski poziom bezpieczeństwa – centra i śródmieścia nie należą do najbezpieczniejszych rejonów miast i trzeba sobie to jasno powiedzieć. Może dochodzić do awantur, bójek czy napadów. Kolejny problem stanowi bezpieczeństwo dzieci. Duży ruch uliczny, nieciekawe sąsiedztwo, szkoły, w których uczą się dzieci z różnych środowisk – to nie jest wymarzony scenariusz troskliwego rodzica.

Mieszkanie w kamienicy ma swój urok i niewątpliwy klimat, co jednak zbyt często bierze górę nad rozsądkiem. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego lokalu, weź pod uwagę przytoczone przez nas argumenty. Unikniesz dzięki temu srogiego rozczarowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie