Mieszkanie w kamienicy – z duszą, ale i z ryzykiem. 5 rzeczy, z których trzeba sobie zdawać sprawę

Przez wiele lat były zasiedlane wyłącznie przez osoby o bardzo niskich dochodach lub przeznaczane do zasobów mieszkalnictwa socjalnego. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi i stanową atrakcyjną alternatywę dla inwestycji deweloperskich. Mieszkania w kamienicy nie są jednak pozbawione wad. Jeśli chcesz kupić taką nieruchomość, musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka. Oto 5 rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać.

  1. Mieszkanie w kamienicy to skarbonka – nie licz na to, że kupisz okazyjnie duże mieszkanie w atrakcyjnym punkcie miasta, które będzie gotowe do urządzenia i wprowadzenia się. Zwykle takie lokale wymagają bardzo dużych inwestycji. Bywa, że wcześniej zajmowali je lokatorzy, którzy niekoniecznie o nie dbali i zostali z tego powodu wyeksmitowani. W dodatku duża powierzchnia mieszkań w kamienicy robi swoje i generuje znacznie większe koszty remontu. Często do wymiany są całe instalacje, podłogi, tynki.
  2. Nieciekawe sąsiedztwo – kupując mieszkanie w kamienicy trzeba mieć na uwadze, że za ścianą mogą mieszkać ludzie spoza – nazwijmy to – naszego kręgu majątkowego. Kamienice wciąż mają to do siebie, że gros mieszkań stanowią lokale socjalne, a więc zajmowane przez ludzi ubogich lub eksmitowanych z innych mieszkań za niepłacenie czynszu czy wandalizm.
  3. Hałasy – kamienice najczęściej znajdują się w centrach dużych miast, co ma swoje atuty, ale też istotne wady. Trzeba być przygotowanym na nocne hałasy z pobliskich klubów i restauracji oraz na bardzo duży ruch uliczny. Do tego dochodzą problemy z parkowaniem (nie zawsze kamienica ma podwórko z wydzielonym parkingiem), brudnymi chodnikami i nieciekawymi zapachami.
  4. Zły stan budynku – pół biedy, jeśli kamienica jest własnością prywatną i właściciel budynku inwestuje w jego remonty. Gorzej, jeśli zarządcą jest miasto – budżet remontowy jest wówczas mocno ograniczony i nie można liczyć na to, że budynek będzie w idealnym stanie technicznym. Rozwiązaniem pośrednim jest zakup mieszkania w kamienicy zarządzanej przez wspólnotę – wówczas wszyscy zrzucają się na fundusz remontowy, jednak remonty kamienic są bardzo kosztowne. Może się zdarzyć, że budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków. W takiej sytuacji wszelkie prace wymagają jego zgody, a to oznacza ogromne wydatki.
  5. Niski poziom bezpieczeństwa – centra i śródmieścia nie należą do najbezpieczniejszych rejonów miast i trzeba sobie to jasno powiedzieć. Może dochodzić do awantur, bójek czy napadów. Kolejny problem stanowi bezpieczeństwo dzieci. Duży ruch uliczny, nieciekawe sąsiedztwo, szkoły, w których uczą się dzieci z różnych środowisk – to nie jest wymarzony scenariusz troskliwego rodzica.

Mieszkanie w kamienicy ma swój urok i niewątpliwy klimat, co jednak zbyt często bierze górę nad rozsądkiem. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego lokalu, weź pod uwagę przytoczone przez nas argumenty. Unikniesz dzięki temu srogiego rozczarowania.


Polecane:


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.