Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dom w pełni funkcjonalny?

Mateusz Nowak
07.03.2017

Projektu domu Ariel BSA1929.

Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Aby był komfortowy i prosty w codziennym użytkowaniu należy zadbać o dobrą organizację jego przestrzeni. Oprócz pomieszczeń podstawowych warto zadbać także o te dodatkowe, które sprawiają, że użytkowanie staje się łatwe i przyjemne, a domownicy częściej niż porządkom, mogą oddać się relaksowi.

Podział na strefy

Dobrze zorganizowany dom to podstawa wygodnego mieszkania i życia. By mieszkać w pełni komfortowo należy wydzielić dwie strefy - wspólnej aktywności dziennej oraz prywatną, nocną. Takie rozwiązanie pozwoli domownikom na odpoczynek w ciszy i spokoju, gdy tego potrzebują, a zarazem na wspólne spędzanie wolnego czasu w ciągu dnia.

Strefę nocną, która ma zaspokoić potrzeby indywidualne mieszkańców, najlepiej zlokalizować w oddaleniu od części dziennej. W domach piętrowych i z poddaszem użytkowym można zagospodarować ją na wyższej kondygnacji. Wtenczas podział na dwie części będzie wyraźny, a domownicy będą czuli się swobodnie. Pokoje pełnią wówczas funkcje sypialni i gabinetów, pozwalają na wypoczynek bądź pracę w skupieniu. To doskonałe rozwiązanie, gdy dom odwiedzają goście - hałasy z części dziennej nie przedostają się do strefy wypoczynku.

Strefa dzienna ma za zadanie naturalnie integrować domowników we wspólnych działaniach. To w niej znajdują się kuchnia z jadalnią najczęściej otwarte na salon, a także łazienka, spiżarnia i pokój gościnny. Należy zadbać o to, by strefa dzienna była powiązana z otoczeniem domu, np. z tarasem lub wyjściem do ogrodu. W strefie dziennej, zwłaszcza gdy pozostająca do dyspozycji użytkowników powierzchnia jest niewielka, warto połączyć kuchnię i salon w jedno pomieszczenie, oddzielone np. barem. Przy kuchni powinna się znaleźć spiżarnia, która pozwoli na przetrzymywanie wykorzystywanych na bieżąco produktów żywnościowych i części wyposażenia kuchennego, np. naczyń, blenderów czy sokowirówek. Dom warto wyposażyć także w dwie łazienki - jedną w strefie prywatnej, z której korzystać będą wyłącznie domownicy, natomiast drugą w części dziennej, która będzie dostępna dla wszystkich, w tym odwiedzających gości. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy użytkownicy będą czuli się swobodnie i komfortowo, szczególnie jeśli wizyty gościnne będą trwały więcej niż jedno popołudnie.

Funkcjonale pomieszczenia dodatkowe

Dom funkcjonalny to nie tylko sypialnie, kuchnia i salon. Aby żyło się komfortowo, a codzienne obowiązki wykonywało szybko i sprawnie warto zaplanować także pomieszczenia dodatkowe. W domu z pewnością przyda się pralnio-suszarnia, kuchenna spiżarnia oraz pokój gościnny i gospodarczy. Szczególnie istotny będzie ten ostatni, kiedy mamy zamiar przechowywać sprzęty sezonowe np. leżaki czy parasole, ale także rowery, narzędzia czy narty. W takim przypadku dobrze zorganizowane pomieszczenie gospodarcze pozwoli na zachowanie znacznej przestrzeni w garażu, w którym to głównie trzyma się tego rodzaju przedmioty. Tuż obok garażu warto także zaplanować kotłownię. Będzie to doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeżeli planujemy ogrzewać dom paliwem stałym. Dodatkowe wejście prowadzące bezpośrednio na zewnątrz pozwoli na zachowanie wewnątrz domu porządku, szczególnie przy przenoszeniu znacznej ilości opału. A odizolowanie jej znacznie od części dziennej zapewni, że nieprzyjemne zapachy oraz pyły zostaną na swoim miejscu i nie będą przeszkadzać domownikom w życiu codziennym.

Większość inwestorów zwraca również uwagę, aby projekt domu jednorodzinnego uwzględniał także przejście z wiatrołapu prowadzące bezpośrednio do kuchni, dzięki czemu uniknie się przenoszenia zakupów przez pozostałe pomieszczenia. Z wiatrołapu możne też prowadzić wejście do pokoju pełniącego funkcję małego gabinetu lub biura, przydatnego zwłaszcza osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą do przyjmowania osób, których nie ma potrzeby wpuszczać do części mieszkalnej.

Współczesne domy jednorodzinne zwykle obejmują również garaż. Często bywa on wkomponowany w bryłę budynku i jest bezpośrednio z nim skomunikowany przez drzwi do części mieszkalnej, choć czasami stoi jako osobny budynek. W tym drugim przypadku warto zadbać o wybudowanie zadaszonego przejścia pomiędzy garażem a wejściem do mieszkania. Pozwoli ono na swobodne przejście nawet podczas deszczu lub śniegu.

Wybierając projekt nowego budynku nie należy zapominać o zapewnieniu miejsca na montaż instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorami ciepła i filtrami powietrza. Wentylacja taka pozwoli na oszczędność ciepła zimą przy zapewnieniu świeżego powietrza, zaś latem nie pozwoli na przegrzewanie się ochłodzonych w czasie nocy pomieszczeń. Z kolei zainstalowane w instalacji filtry powietrza ochronią powietrze od pyłów, zarodników i bakterii. Jest to szczególnie ważne dla alergików i osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie