Rodzaje szkła wykorzystywane w budownictwie

Maciej Piwowski
09.01.2017

Dla nikogo nie jest już dziś zaskoczeniem, że szkło wykorzystywane jest w budownictwie. Oczywiście nie mamy na myśli tak banalnego zastosowania jak do produkcji okien – mowa jest o bardziej zaawansowanych konstrukcjach przegród czy sufitów. Niektórzy jednak dziwią się jak bardzo szeroko ten materiał jest wykorzystywany przez architektów, który tworzą z niego zarówno elementy funkcjonalne, jak i czysto dekoracyjne. Dowiedzmy się zatem, jakie szkło i do jakich konkretnie celów produkują huty z myślą o firmach budowlanych.

Gdzie w mieszkaniu możemy znaleźć szkło?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: wszędzie. Przyzwyczajeni jesteśmy co prawda do szklanych naczyń, lamp czy elementów dekoracyjnych, ale czy mieliśmy okazję mieszkać w miejscu, gdzie materiał ten był budulcem?

Dobrym przykładem zastosowania szkła w budownictwie są wieżowce i inne nowoczesne, futurystyczne budynki. W nich bardzo często przeszklone przestrzenie są podstawą do tworzenia wnętrz opartych o światło naturalne. Z tego właśnie powodu architekci tworzą ze szkła całe ściany, przegrody budowlane, a także wykorzystują je jako materiał okładzinowy. Bardzo ciekawym zastosowaniem tego materiału są również szklane dachówki, które świetnie sprawdzają się w określonych warunkach. Technologia wyrobu szkła poszła już tak do przodu, że wykorzystywany jest nawet jako element izolacji termicznej.

Rodzaje szkła budowlanego

Rzecz jasna nie każdy rodzaj szkła nada się do wykonania konkretnych efektów budowlanych. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze w branży rodzaje tego materiału.

  • Szkło okienne – najprostsze, płaskie, produkowane metodą float lub szkła ciągnionego. W ten sposób tworzone szkło może mieć grubość od 2 do 19 mm, a jego przepuszczalność świetlna zależy w dużej mierze od grubości i zawartości tlenku żelaza (jeśli jest go mało to mówimy o tzw. szkle odbarwianym lub ekstrabiałym).
  • Szkło płaskie – produkowane w różnych rodzajach: walcowanym (wykorzystywane najczęściej jako szkło ozdobne), zbrojonym (wzmocnionym wtopioną w niego metalową siatką) oraz barwionym w masie (podczas wytopu dodawane są pigmenty barwiące).
  • Szyby zespolone – zestaw złożony z co najmniej dwóch szyb, odpowiednio zespolonych i uszczelnionych.
  • Szkło hartowane – bardzo popularne, posiadające podwyższoną wytrzymałość mechaniczną i odporność na różnice temperatur. Uzyskuje się je poprzez poddanie szkła zwykłego dodatkowej obróbce termicznej, co prowadzi do zmiany jego mikrostruktury (powstaje regularna sieć kryształów krzemionki), a co za tym idzie właściwości. Możemy je znaleźć w budownictwie, ale też na przykład w szybach samochodowych – zbite rozpada się na małe kawałeczki o nieostrych krawędziach.
  • Szkło klejone – inaczej zwane wielowarstwowym lub laminowanym – jest bardzo pożądane ze względu na jego właściwości dotyczące bezpieczeństwa - po rozbiciu specjalne warstwy folii zabezpieczającej utrzymują kawałki w niezmienionej pozycji.
  • Szkło refleksyjne – poddawane jest obróbce w postaci napylenia selektywną powłoką, która powoduje zwiększenie właściwości termoizolacyjnych oraz daje ciekawe efekty wizualne na ścianach budynków.
  • Szkło elektroprzewodzące – pokryte specjalną powłoką z materiału elektroprzewodzącego.
  • Szkło nieprzezroczyste – tworzone specjalnie w celach dekoracyjnych.
  • Szkło ceramiczne – używane głównie w kuchenkach elektrycznych, ale też jako szkło kominkowe. Posiada bardzo dużą wytrzymałość na ciepło i mały współczynnik rozszerzalności cieplnej.

To na pewno nie koniec z eksperymentami ze szkłem w budownictwie. Skoro wynaleźliśmy już sposoby na wykorzystanie włókna szklanego, używanego w światłowodach czy laminatach, to pewnym jest, że pomysłów na kolejne zastosowania i nadanie nowych właściwości szkłu nie zabraknie. Pozostaje nam tylko poczekać i cieszyć oczy kolejnymi architektonicznymi perełkami, w których jedną z najważniejszych ról odgrywa szeroko pojęte szkło.

Tekst powstał przy współpracy z portalem Glass System

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie