Wykończenie komina ponad dachem – jaki materiał będzie najlepszy?

Piotr Kowalczyk
30.11.2015

Dom bez komina? To możliwe i coraz częstsze rozwiązanie, jednak nadal zdecydowana większość budynków ten element posiada. Komin służy do odprowadzania spalin z kotła grzewczego lub kominka, pełni również funkcję kanału wentylacyjnego. Ponieważ jest widoczny z zewnątrz, musi być estetycznie wykończony. Do wyboru mamy kilka popularnych rozwiązań. Wykończenie komina ponad dachem warto jednak dokładnie przemyśleć, bo chodzi nie tylko o wygląd, ale także trwałość.

Cegła klinkierowa – najpopularniejsze rozwiązanie na wykończenie komina ponad dachem

Zdecydowanie najchętniej polscy inwestorzy korzystają z cegły klinkierowej. Jest to rozwiązanie ładne i trwałe. Cegłą muruje się tylko powierzchnię komina wystającą ponad dach. Jest to zatem jego zwieńczenie.

Dla trwałości tego rozwiązania kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej cegły. Absolutnie nie powinno się do tego wykorzystywać cegły perforowanej, która może powodować przeciekanie komina i powstawanie zacieków na poddaszu. Najlepsza jest cegła pełna. Powinna ona również mieć odpowiedni parametr nasiąkliwości – nie wyższy niż 6%. Jej odporność na warunki atmosferyczne musi być wyrażona symbolem przynajmniej F2.

Wybór koloru cegły klinkierowej jest już kwestią wtórną – dobieramy ją po prostu do koloru dachówki dbając o to, aby komin jakoś szczególnie się nie wyróżniał. Pamiętajmy o odpowiedniej jakości fudze oraz o przeprowadzeniu końcowego olejowania cegły, co zabezpieczy ją przed utratą koloru i brudzeniem.

Alternatywą dla cegły są płytki klinkierowe. Są tańsze, przez co także bardzo chętnie wybierane. Tutaj jednak trzeba szczególną uwagę zwrócić na jakość użytego kleju oraz dokładność przeprowadzonych prac, aby po pierwszym mrozie płytki po prostu nie poodpadały.

Blacha

Kolejne popularne, coraz częściej spotykane rozwiązanie. Ponad dach muruje się komin z pustaków, a następnie wykańcza go specjalną blachą stosowaną w dekarstwie. Taki komin prezentuje się również efektownie, szczególnie w przypadku nowoczesnych domów. Cały zabieg powinien przeprowadzić doświadczony dekarz, który nie zapomni o odpowiednim zabezpieczeniu połączenia komina i dachu przed przeciekaniem.

Blacha jest bez wątpienia rozwiązaniem tańszym niż cegła klinkierowa. Zwróćmy jednak uwagę na wybór blachy wysokiej jakości, aby po czasie nie zaczęła ona rdzewieć. Najlepsza będzie tutaj blacha tytanowo-cynkowa.

Płytki w stylu rybiej łuski

Hit ostatnich lat. Są to specjalne płytki włókno-cementowe, które po prostu przybija się do powierzchni komina. Prezentują się one bardzo efektownie, szczególnie w sytuacji, gdy zostały użyte także do obrobienia deski czołowej. Ich ułożeniem zajmują się dekarze wykonujący dach.

Minusem płytek jest ich dość wysoka cena, a także bardzo często brak odpowiednich umiejętności ich układania wśród wykonawców.

Tynkowanie

Na koniec opcja mocno oszczędnościowa, ale także popularna. Komin ponad dachem można przecież po prostu otynkować przy użyciu tynku elewacyjnego. Najlepiej jest wybrać tynk cienkowarstwowy silikonowy, który jest bardzo odporny na działanie wilgoci i innych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, aby kolor tynku nie był zbyt jasny chyba, że wyprowadzane przez komin spaliny są wolne od sadzy.

Innym popularnym materiałem do tynkowania komina ponad dachem jest tynk mozaikowy – bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenie. Jego cena jest dość wysoka, a estetyczne nałożenie może być sporym wyzwaniem dla niedoświadczonego wykonawcy.

Do wyboru jest zatem kilka bardzo dobrych rozwiązań, a ostateczna decyzja inwestora powinna być podyktowana nie tylko estetyką, ale także trwałością i kosztem. Naszym zdaniem po uwzględnieniu tych kwestii zdecydowanie najlepszą opcją wydaje się być cegła klinkierowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie