Badanie płodności u mężczyzny – na czym polega?

Marek Szydełko
26.09.2016

Parom, które od co najmniej roku starają się o dziecko, ale bezskutecznie, zawsze proponowane jest przeprowadzenie testów płodności. Jest to szczególnie stresujące przeżycie dla mężczyzny, który czuje nacisk społeczny i kulturowy na to, aby być płodnym. Jeśli jest inaczej jego męskość poważnie na tym cierpi. Jednak badanie płodności u mężczyzny jest jedynym pewnym sposobem na potwierdzenie, czy w ogóle możesz zostać ojcem. Sprawdź, na czym to polega.

Określenie składu nasienia

Badanie płodności  u mężczyzny polega po prostu na zbadaniu nasienia, pod dwoma kątami: ilości plemników oraz ich jakości. Oba te czynniki mają bezpośredni wpływ na płodność. Zarówno zbyt mała ilość plemników, jak i ich niska jakość może wykluczyć to, aby mężczyzna został ojcem.

Aby badanie dało wiarygodny wynik konieczne jest stosowanie się do kilku podstawowych zaleceń. Mężczyzna nie może przez kilka poprzedzających dni:

  • Uprawiać seksu czy się masturbować
  • Palić papierosów, pić alkoholu, zażywać narkotyków
  • Nosić obcisłej bielizny
  • Przegrzewać narządów płciowych
  • Przemęczać się

Bardzo ważne jest także, aby nie poddawać się badaniu podczas choroby czy bezpośrednio po zaleczeniu infekcji, ponieważ może to znacznie zafałszować wynik.

Gdzie wykonać badanie płodności?

Można to zrobić na dwa sposoby: w domu lub w laboratorium. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo wygodne i nic dziwnego, że większość mężczyzn się na nie decyduje. Domowy test męskiej płodności kosztuje około 200 złotych. Jego wykonanie jest łatwe. Należy oddać nasienie do pojemniczka, a następnie skropić je dołączonym płynem. Nasienie zmieni kolor. Im będzie on ciemniejszy, tym więcej plemników znajduje się w spermie.

Pamiętaj

Wynik domowego testu płodności nie może być absolutnie brany za pewnik. Zawsze należy go potwierdzić podczas badania laboratoryjnego.

Test laboratoryjny jest bardzo precyzyjny i daje praktycznie 100% pewności co do płodności mężczyzny. Wymaga zgłoszenia się do kliniki lub dostarczenia spermy do punktu pobrań. Podczas badania określana jest nie tylko liczebność plemników, ale także ich jakość.

Jeśli test laboratoryjny potwierdzi, że mężczyzna jest płodny, a mimo to nie może zostać ojcem, konieczne będzie przeprowadzenie podobnych badań u partnerki. Jeśli natomiast u mężczyzny stwierdzi się niepłodność, zostanie on zakwalifikowany do leczenia. Współczesna medycyna potrafi sobie radzić z tym problemem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie