Rak piersi u mężczyzny – nowotwór, który zbiera śmiertelne żniwo

Maciej Piwowski
11.04.2016

Rak piersi u mężczyzn występuje zdecydowanie rzadziej niż u kobiet. W Polsce co roku diagnozuje się go u około 100 panów. Niestety, statystyka umieralności jest fatalna – nowotwór zabija połowę chorych. Dlaczego? Ponieważ jest zbyt późno wykrywany. Mężczyźnie trudniej jest wyczuć guzek, często w grę wchodzi też niska świadomość zagrożenia.

Rak piersi u mężczyzny – jakie są jego przyczyny?

Wystąpienie tego typu nowotworu u mężczyzny jest ściśle związane z działaniem żeńskich hormonów, czyli estrogenów. Są one w naturalnym stężeniu obecne także w męskim organizmie, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż testosteronu. Gdy ta relacja zostaje zaburzona i ilość estrogenów się zwiększa (zwykle po 50. roku życia), mężczyzna staje się zagrożony wystąpieniem raka piersi.

Nie oznacza to jednak wcale, że ten typ nowotworu dotyka tylko panów w średnim i starszym wieku. Jest on także diagnozowany u młodych mężczyzn. Wówczas ponadnormatywny poziom estrogenów ma zwykle związek z urazem jąder lub stosowaniem kosmetyków przeznaczonych dla kobiet, zawierających żeński hormon. Czasami winna jest również marskość wątroby.

Pamiętaj!

Rak piersi jest nowotworem z grupy dziedzicznych. Jeśli Twój ojciec, dziadek czy kuzyn chorował, to niestety rośnie potencjalne ryzyko, że Ty także padniesz ofiarą tego raka.

Czynniki ryzyka

Rak piersi u mężczyzn może rozwinąć się także z powodów zewnętrznych. Pisząc wprost – sam masz wpływ na to, czy dotknie Cię ta bardzo groźna choroba. Czynniki ryzyka to m.in.:

  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu
  • otyłość

Inne czynniki to także narażenie na promieniowanie jonizujące, czyli poddanie się radioterapii czy np. zespół Klinefeltera, czyli choroba obniżająca poziom testosteronu na rzecz estrogenów.

Leczenie zwykle operacyjne

Wcześnie zdiagnozowany rak piersi u mężczyzny daje dość dobre rokowania. Jednak z uwagi na jego podstępne działanie lekarze w większości przypadków zalecają wykonanie mastektomii, włącznie z usunięciem sutka. W przypadku mężczyzn nie wiąże się to z takimi problemami jak u kobiet. Usunięcie tkanki nie ma bowiem wielkiego wpływu na sylwetkę.

Po mastektomii mężczyzna musi jeszcze przejść leczenie, zwykle hormonalne. Nierzadko konieczne okazuje się także przeprowadzenie chemioterapii i radioterapii.

Pamiętaj!

Rak piersi może zostać w 100% wyleczony, ale zależy to wyłącznie od tego, w jakim stadium zostanie wykryty.

Jak rozpoznać objawy?

Objawy raka piersi u mężczyzn czasami trudno jest zaobserwować. Dlatego zalecana jest regularna diagnostyka, polegająca przede wszystkim na przeprowadzaniu samobadania piersi. Jeśli zauważysz u siebie...:

  • zmianę wyglądu sutka
  • wycieki z sutka
  • owrzodzenie klatki piersiowej i powiększenie żył
  • zmianę rozmiarów klatki piersiowej
  • guzek lub guzki w obrębie piersi lub w okolicach pach

...natychmiast zgłoś się do lekarza! Nigdy nie bagatelizuj takich objawów, bo mogą one świadczyć o rozwoju bardzo groźnej choroby.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie