Współcześni Single

Antoni Kwapisz
12.06.2017

Kim są współcześni single? Jak wygląda ich życie i czy ma cokolwiek wspólnego z obrazem, który przedstawiany jest w mediach? Próba odpowiedzi na te pytania towarzyszy dyskusjom na portalach w internecie, podejmowana jest podczas telewizyjnych debat, jest wszechobecna w kolorowej prasie. Media pokazują dość jednostronną ocenę tego zjawiska, nazywają singli osobami bardzo zapracowanymi, skupionymi na karierze zawodowej, korzystaniu z życia – wydawaniu pensji na konsumpcję dóbr luksusowych. Słowo singiel ma zabarwienie niekorzystne i przypisuje się mu wiele cech negatywnych, jak egocentryzm czy egoizm, skupianie się tylko na swoich potrzebach, brak umiejętności współdziałania. Jednocześnie są to ludzie bardzo otwarci, dojrzali i świadomi siebie, tolerancyjni, pragnący się zaangażować.

I wcale nie oznacza, że single chcą singlami pozostać. Wolne osoby chętnie mówią o swoich oczekiwaniach wobec poszukiwanego, potencjalnego partnera i wyobrażeniach o idealnej miłości, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami wynikającymi z dotychczasowych związków, pragną wyciągać wnioski, by kolejna relacja miała większe szanse na sukces. Zdecydowana większość z nich deklaruje chęć zmiany tego stanu; choć do pewnego momentu chwalą sobie "życie solo", pragną znaleźć stałego partnera i założyć rodzinę. Ten dualizm w sposobie postrzegania to wynik zmian w polskiej obyczajowości, gdzie – z jednej strony obowiązują zakorzenione w naszej kulturze wartości tradycyjne, ale coraz silniejszą pozycję zdobywają wartości indywidualistyczne. Single mocno podkreślają, że obecny wybór życia w pojedynkę nie jest ostatecznym wyborem; większość z nich wciąż chce podjąć próbę budowania trwałej relacji, tęskniąc w życiu za stałą obecnością i bliskością drugiej osoby. Ten, kto dzisiaj poszukuje swojej drugiej połówki, w przyszłości może stać się fanem życia solo, a ten zaś, kto obecnie jest zagorzałym singlem, jutro może dać się "ustrzelić Amorowi", decydując się na życie we dwoje.

Nie wymyślono nic lepszego niż bycie w duecie – przekonuje prowadzący biuro matrymonialne Duet Centrum. Opinie te podzielają zarówno osoby w dojrzałym wieku, z różnym bagażem doświadczeń, jak i młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają wchodzić w poważniejsze relacje. Stacjonarne pośrednictwa w nawiązywaniu znajomości są instytucjami znanymi od wielu lat, jednakże w dobie internetu zeszły na dalszy plan. Od niedawna znów zaczynają być postrzegane jako nowoczesna alternatywa dla portali randkowo-towarzyskich, które – choć nadal popularne – nie zawsze się sprawdzają. Właściciele takich biur z całym przekonaniem mówią, że nie przegrywają z serwisami internetowymi i jak najbardziej jest dla nich miejsce na rynku usług matrymonialnych. Wyobraźmy sobie dwa sklepy – supermarket i ekskluzywny butik. Supermarket to portal randkowy, w którym można przebierać do woli. Biuro zaś chce być butikiem dedykowanym odpowiedniej Klienteli – osobom wolnym, wykształconym, o wysokiej kulturze osobistej, świadomym siebie i pragnącym stałego związku. "W internecie trwa nieustający casting na męża czy żonę i tylko wbrew pozorom ułatwia do właściwy dobór partnerski; tak naprawdę użytkownik traci więcej czasu na przeszukiwanie bazy niż na nawiązywanie realnych kontaktów" – mówi jeden z pracowników biura zapoznawczego. Jedno nie wyklucza drugiego; będąc użytkownikiem portalu, można być klientem takiego biura i podwajać swoje szanse na rynku matrymonialnym. Osoby samotne są bardzo aktywne w tychże poszukiwaniach i chętnie wychodzą na przeciw nowym znajomościom, nie bojąc się nowoczesnych sposobów i form rozszerzania codziennych kontaktów.

"Nie tylko pośredniczymy w nawiązywaniu nowych, perspektywicznych znajomości, ale także dzielimy się wiedzą, która pomaga w stworzeniu udanej relacji." – mówią właściciele prowadzący największe w Polsce biura matrymonialne. Opinie krążące na ich temat sięgają często zamierzchłych czasów; wyobrażamy sobie miłą staruszkę za biurkiem, do której przychodzą niezbyt urodziwe panie i panowie mający kłopot z poprawną polszczyzną. Postrzeganie takich instytucji zmienia się; na Zachodzie jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na poszukiwanie partnera. Ta moda powoli i wkracza do naszego kraju.

Wszystkim instytucjom matrymonialno-zapoznawczym przyświeca ta sama idea, ale sposoby działania są różne; każda z nich ma swoją receptę na skuteczność w realizowaniu usługi. Są firmy, które - choć używają nazwy biuro matrymonialne – swoją działalność sprowadzają jedynie do prowadzenia serwisu z ogłoszeniami. Niektórym osobom wystarczy to, że przed wejściem do tej bazy należy uiścić opłatę. Ten, kto liczy na coś więcej, musi szukać dalej odpowiedniej dla siebie alternatywy. Są biura, które – poza dobieraniem w pary – świadczą szereg innych usług związanych z byciem w związku, m.in. kształtowanie wizerunku, trening umiejętności interpersonalnych, spotkanie z psychologiem / coachem. Biuro Duet przygotuje profesjonalną sesję zdjęciową, umówi z prawnikiem od spraw rozwodowych, a nawet wesprze w procesie odchudzania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie