Dlaczego warto jeść kaszę? 5 najważniejszych argumentów dla nieprzekonanych

Krzysztof Jagielski
20.02.2017

Kasza jest bardzo niedocenianym składnikiem pokarmowym, który na szczęście zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Powoli wypiera z naszych kuchni ziemniaki, ryż i makarony, pojawia się w popularnych programach kulinarnych i poświęconych zdrowemu odżywianiu. Nic dziwnego. Kasza jest nie tylko pyszna, ale też bardzo wartościowa dla organizmu. Oto 5 argumentów, które powinny Cię przekonać, że warto ją jeść.

  1. Ogromny wybór – wiele osób boi się sięgnąć po kaszę, ponieważ ma w pamięci nieprzyjemne dla siebie doświadczenia z kaszą gryczaną, która rzeczywiście nie każdemu zasmakuje. Jednak na rynku jest dostępnych znacznie więcej rodzajów kaszy, łagodniejszych w smaku i mniej aromatycznych. Warto spróbować kaszy jaglanej czy tureckiej bulgur, o której pisaliśmy już na naszym portalu.
  2. Jest bardzo zdrowa – kasza, w odróżnieniu od np. mąki, nie jest produktem przetworzonym, dzięki czemu zachowuje całe bogactwo minerałów i witamin. Praktycznie każda kasza dostarcza organizmowi niezbędne składniki odżywcze: magnez, żelazo, potas, witaminy z grupy B, cynk. Dzięki temu można znacznie łatwiej zadbać m.in. o wygląd włosów, skóry, paznokci czy ogólną kondycję organizmu. Kasza jest znacznie zdrowsza niż ziemniaki czy makaron.
  3. Jest idealna dla osób dbających o dietę – kasza znakomicie zaspokaja głód, dlatego można zjeść jej mniej niż np. ziemniaków. Nie bez znaczenia jest fakt, że kasza posiada niski indeks glikemiczny – dzięki temu po jej zjedzeniu nie następuje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a tym samym dłużej czujemy się syci. Kasza jest idealnym wyborem dla cukrzyków i osób na diecie oraz uprawiających sport.
  4. Pomaga dbać o jelita i układ trawienny – jednym z najważniejszych składników kaszy jest błonnik. Trudno znaleźć drugi produkt typowo obiadowy, który miałby tak dobry wpływ na pracę jelit. Jedzenie kaszy pomaga regulować trawienie, ułatwia wypróżnianie, a tym samym obniża ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego, zaparć czy gazów. Sięgając np. po kaszę jaglaną można także obniżyć poziom cholesterolu we krwi i uchronić się przed kamicą nerkową.
  5. Każdy poradzi sobie z jej przygotowaniem – kasza, obok ryżu, jest chyba najłatwiejszym do przygotowania składnikiem obiadu. Wystarczy wrzucić torebkę do wrzącej wody i zostawić na 10-15 minut. Nie trzeba pilnować, aby nie wykipiała, mieszać czy przewracać z boku na bok. Po kwadransie uzyskuje się gotowy składnik, który stanowi znakomite tło dla mięs, warzyw i sosów. Kaszę można jeść kilka razy w tygodniu. To świetny sposób na szybki obiad, nawet uroczysty.

Serwując kaszę dbasz o zdrowie swojej rodziny i masz pewność, że najbliżsi zjedzą pełnowartościowy posiłek. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Nie pozostaje Ci więc innego, jak przekonać się do tego produktu i zerwać ze schematem ciągłego gotowania ziemniaków i makaronów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie