Herbaty aromatyzowane

Antoni Kwapisz
28.09.2015

Krzewy z gatunku Camelii sinensis, zwana chińską herbatą, rosną w promieniach nasłonecznionych stoków Chin i Indii. Jednak wystarczy jedynie, aby herbaciane drzewko schowało się w cieniu lub tez rosło w pobliżu dzikich drzew cytrusowych, by nabrały innego aromatu i głębszego smaku. Uzyskane w ten sposób naturalnie aromatyzowane listki podbiły serca wielu miłośników czaju na całym świecie. Jednakże nie każdy mógł nabyć uzyskany w ten sposób produkt, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, najwięksi producenci herbaty oferują specjalnie aromatyzowane, już na wczesnym etapie produkcji, herbaciane mieszanki.

Earl Grey? Ależ to sztuczny zapach!

Nic bardziej mylnego! Aby nadać herbacie szczególny aromat i smak, używa się do tego naturalnych olejków aromatycznych, płatki kwiatów, suszonych ziół lub egzotycznych przypraw. Najpopularniejszą aromatyzowaną herbatą jest Earl Grey, czyli mieszanka czarnych herbat (darjeeling, asam i cejlońskiej) z dodatkiem olejku bergamotowego. Na sklepowych półkach można zauważyć kilka podgatunków takiej mieszanki: Earl Grey Lady (z dodatkiem suszonych płatków chabrowych), Earl Grey Russian (zawierający kawałki suszonej skórki cytrynowej i pomarańczowej) oraz  Earl Grey Green (z dodatkową zawartością zielonej herbaty). Z kolei produkt o nazwie Rooibos Earl Grey nie uznaje się na herbatę z racji tego, iż afrykańskie listki nie są klasyfikowane jako gatunek krzewów herbacianych. Chcesz wiedzieć dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na stronie http://herbaciara.pl.

Inne mieszanki

Drugą pod względem popularności jest herbata jaśminowa, która zawiera nierozwinięte kwiatki jaśminu. Chińczycy i Tajwańczycy uwielbiają pić herbatę dymioną korzeniami chińskiej sosny i drzewem węgielnym, co pozwala uzyskać mocny, lekko cierpki smak naparu. W Japonii bardzo modne jest picie herbaty różanej, o łagodnym smaku i kwiatowym aromacie. Oczywiście istnieje jeszcze bardzo wiele herbacianych mieszanek o wymyślnych wariantach smakowych: z dodatkiem kaktusa, ananasa, pieprzu, cynamonu, kawy i nawet czekolady. Niewiele osób też wie, że można samodzielnie przygotować własną kompozycję smakową: do szczelnej puszki należy nasypać dobrej jakości czarną lub zieloną herbatę i dodać kilka garści suszonych dodatków ( na przykład brzoskwiń, moreli, truskawek, jagód) lub przypraw (laski wanilii, kardamonu lub goździków), po czym zamknąć na kilka tygodni. Kiedy herbata przesiąknie aromatycznymi zapachami, to jest gotowa do spożycia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie