Jak dbać o czajnik elektryczny i dlaczego warto to robić?

Jerzy Biernacki
05.06.2017

Czajnik elektryczny to podstawowe wyposażenie większości domów. Jest znacznie wygodniejszy w użyciu niż klasyczny czajnik z gwizdkiem, a ładnie wykonane modele mogą też stanowić swoistą ozdobę kuchennego blatu. Ponieważ czajniki nie są drogie, wielu użytkowników nie przykłada dużej wagi do ich pielęgnacji, czego efektem jest stopniowe obniżanie się sprawności urządzenia. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, jak dbać o czajnik elektryczny.

Dlaczego to takie ważne?

Jakość wody w naszych kranach pozostawia wiele do życzenia. Wiekowa infrastruktura powoduje, że uzdatniona woda, zanim ostatecznie będziemy mogli nalać ją do czajnika, po drodze „łapie” wiele zanieczyszczeń. Największym problemem dla domowych urządzeń jest natomiast wysoka twardość wody wodociągowej (szczególnie w centralnej i północnej Polsce).

Twarda woda powoduje odkładanie kamienia na brzegach czajnika i grzałce (lub w przypadku urządzeń z płaską grzałką – na dnie). Im grubsza warstwa nalotu, tym więcej energii zużyje czajnik do zagotowania wody. Mamy więc pierwszy powód, dla którego warto dbać o czajnik elektryczny – to oszczędność prądu.

Kolejną kwestią jest estetyka. Czajnik, który nie był czyszczony w środku od kilku miesięcy, wygląda bardzo zniechęcająco i raczej nikt świadomie nie chciałby napić się z niego wody. Kamienny nalot pogarsza również smak napojów, w tym herbaty i kawy.

Jeśli te objawy zostaną zbagatelizowane i czajnik nadal nie będzie czyszczony, może dojść do uszkodzenia grzałki, co skończy się koniecznością zakupu nowego urządzenia. Na szczęście czarnego scenariusza można z łatwością uniknąć. Wystarczy regularnie dbać o czajnik. Jak to robić?

Sposoby na usuwanie kamienia z wnętrza czajnika elektrycznego

Najprostszym sposobem jest zakup specjalnego odkamieniacza w płynie, który wystarczy wlać do czajnika i zagotować wodę. Jednak spokojnie można uniknąć dodatkowego wydatku i skorzystać ze sprawdzonych metod domowych, które okazują się zaskakująco skuteczne.

Pierwszą z nich jest użycie zwykłego octu. Mieszamy go z wodą w proporcjach 50 na 50 i wlewamy do czajnika. Zostawiamy na około godzinę, a następnie gotujemy zawartość. Większość kamienia powinna zostać usunięta za pierwszym razem, ale w razie potrzeby cały proces można powtórzyć. Po zakończeniu czyszczenia czajnik trzeba dokładnie wypłukać zwykłą wodą, aby pozbyć się zapachu octu.

Alternatywą dla octu jest niezawodna soda oczyszczona. Wystarczy wykonać roztwór z wodą (wystarczą 3 łyżki stołowe sody na 1,5 litra wody) i wlać go do czajnika. Zostawiamy na około pół godziny, a następnie płuczemy zwykłą wodą. Później trzeba jeszcze kilkakrotnie zagotować wodę w czajniku, zanim zacznie się go normalnie używać.

Warto również wspomnieć o cytrynie. Można wlać sok ze świeżo wyciśniętej cytryny zmieszany z wodą i zostawić w czajniku na cały dzień. Jeśli zależy Ci na czasie, użyj kwasku cytrynowego w proszku. Efekt będzie bardzo dobry!

Pamiętaj również o zapobieganiu gromadzeniu się kamienia w czajniku. Jeśli Cię na to stać, pomyśl o zainstalowaniu w domu centralnego zmiękczacza wody lub filtra odwróconej osmozy. Tańszą wersją jest zakup dzbanka filtrującego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie