JAK URZĄDZIĆ MAŁE BISTRO?

Mariusz Siwko
21.01.2016

Chcesz otworzyć przytulną knajpkę, a może już masz upatrzony odpowiedni lokal w atrakcyjnym punkcie miasta? Może oferujesz noclegi i chcesz poszerzyć ofertę o usługi gastronomiczne, catering? Zastanawiasz się, co będzie potrzebne; frytkownica, grill kontaktowy, piec do pizzy a może elektryczna krajalnica? Masz ograniczone środki i chcesz wybrać sprzęt najbardziej uniwersalny, najbardziej przydatny? Oto kilka porad, które pomogą ci w urządzeniu firmowej kuchni.

Po pierwsze, frytkownica

To niezwykle przydatne narzędzie, w każdej kuchni bez względu na charakter dań, jakie oferuje. Dzięki niemu przygotujesz nie tylko frytki. Można szybko i bez wysiłku usmażyć przez zatopienie w gorącym tłuszczu panierowane skrzydełka lub fileciki z kurczaka, paluszki rybne, pulpety, ale też dania jarskie takie jak pierogi, uszka czy krokiety albo warzywa bądź owoce w cieście oraz pączki, racuchy i faworki. Frytkownica dwukomorowa pozwoli zaoszczędzić na czas i przygotować dwa różne produkty za jednym razem, nie mieszając smaków i aromatów. Sekretem udanego frytowania, czyli smażenia w głębokim tłuszczu jest przede wszystkim odpowiednia frytura (tłuszcz do frytkownicy o wysokim współczynniku dymienia, który się łatwo nie przypali) oraz odpowiednio dobrane czas i temperatura. Jeśli olej jest niedostatecznie rozgrzany, produkt najpierw nasiąknie tłuszczem, zamiast wytworzyć od razu swego rodzaju pancerzyk ochronny. Wybierając odpowiedni model, zastanów się, czy lepsza będzie frytkownica do ustawienia na ladzie gastronomicznej, czy jej wersja wbudowana w szafkę, a także jakiej ma być pojemności. W sprzedaży dostępne są frytkownice o pojemności nawet do 16 litrów.

Grill kontaktowy

Ze względu na fakt, iż można go wykorzystać w funkcji opiekacza, mamy dwa urządzenia w jednym. Dzięki temu możemy włączyć do menu grillowane produkty, ale z wyłączeniem wszystkich niedogodności związanych z obsługą tradycyjnego grilla. Dwie ryflowane, powleczone teflonem płyty grzejne, pozwalają nie tylko uniknąć przypalenia potrawy, ale też łatwego utrzymania czystości i higieny. Dwustanowiskowa wersja grilla kontaktowego z dwiema niezależnie podnoszonymi płytami pozwala w tym samym czasie grillować mięso czy warzywa, które podczas tego procesu puszczają soki i na przykład pieczywo (panini lub tosty), które opiekać należy na sucho. Grill elektryczny może okazać się wręcz koniecznością, jeśli planujemy oferować gościom dania o ograniczonej zawartości tłuszczu, zestawy dietetyczne, czy posiłki spod znaku zdrowej żywności. Podczas grillowania sporo tłuszczu wytapia się, ponadto, tak opiekane produkty są zdrowsze, bo trudniej je przypalić, niż nad żywym płomieniem, a w przypalonych (zwęglonych) brzegach znajdują się rakotwórcze toksyny.

Krajalnica do warzyw, do chleba czy do frytek?

Wydaje się czasem, że wystarczy komplet ostrych noży z porządnej stali. Tak. W domu, gdzie kroimy zazwyczaj kilka plasterków wędliny, kilka kromek chleba, 3 – 4 sznycle. W lokalu gastronomicznym, hotelowej czy restauracyjnej kuchni kroimy produkty w ilościach iście epickich, dlatego krajalnica jest sprzętem, którego zakup warto brać pod uwagę. Jednakże trzeba się zastanowić, co będziemy kroić, jak często i w jakich ilościach oraz podjąć decyzję, czy nabyć jedno czy kilka urządzeń. Krajalnica do warzyw to zdecydowanie numer jeden, jeśli planujemy bar sałatkowy, krajalnica do plastrowania będzie nieoceniona w kuchni hotelowej, czy firmie cateringowej, a krajalnicy do frytek będziemy potrzebować, jeśli stawiamy na świeżą żywność przygotowywaną bezpośrednio przed podaniem i nie interesują nas półprodukty oraz mrożonki.

Więcej o sprzęcie gastronomicznym na stronie http://emaks.pl/gastronomia-1/frytownice-elektryczne.html

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie