Jak wybrać dobry toster? Podpowiadamy w 5 krokach

Mateusz Nowak
11.07.2016

Toster to nieocenione urządzenie w każdej kuchni. Pozwala przygotować grzanki na śniadanie czy kolację i wykorzystać nawet dość nieświeże pieczywo. Wiele osób uwielbia smak tostów i nie wyobraża sobie bez nich rozpoczęcia dnia. Zalety tego urządzenia są więc oczywiste. Pozostaje pytanie, jak wybrać dobry toster i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy 5 najważniejszych cech porządnego sprzętu.

  1. Moc – im jest wyższa, tym szybciej toster przygotuje nam pieczywo. Warto od razu zainwestować w mocniejsze urządzenie, aby później nie irytować się długim oczekiwaniem na tosty. W domowych warunkach w zupełności wystarczy toster o mocy 800-900W. Jeśli jednak mamy dużą rodzinę, to przesadą nie będzie sprzęt o mocy przekraczającej 1000W.
  2. Liczba szczelin – ma bezpośredni wpływ na funkcjonalność urządzenia. Im więcej szczelin, tym oczywiście szybciej przygotujemy posiłek. Najtańsze tostery mają z reguły tylko 2 szczeliny – to wystarczy dla singla czy bezdzietnej pary, ale już dla rodziny będzie niewystarczające. Wówczas warto nieco dopłacić i wybrać toster 4- a nawet 6-szczelinowy.
  3. Szerokość szczelin – im szersze szczeliny posiada toster, tym większa jego uniwersalność. W klasycznym tosterze o wąskich szczelinach możemy przygotować tylko chleb tostowy – każdy inny będzie się blokować, a to może spowodować silne zadymienie kuchni czy wręcz pożar. Jeśli więc zamierzamy przygotowywać tosty z użyciem zwykłego chleba lub bułek, wówczas trzeba poszukać tostera o odpowiednio szerszych szczelinach.
  4. Długość przewodu – to bardzo irytujące, gdy jesteśmy zmuszeni używać tostera tylko w jednym punkcie blatu lub wręcz sięgać po przedłużacz. Niestety, tanie urządzenia zwykle mają bardzo krótkie przewody, co mocna ogranicza funkcjonalność tostera. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, jaką długość przewodu ma konkretne urządzenia i dobrać ją do warunków panujących w kuchni.
  5. Dodatkowe funkcje – na pewno przyda się funkcja regulacji stopnia wypieczenia pieczywa, dzięki której możemy dobrać pożądany stopień chrupkości. Kolejną przydatną funkcją jest dźwignia unoszenia gotowych grzanek – nie trzeba wówczas używać noża a tym bardziej palców do wyciągnięcia gorącego pieczywa. W wielu domach przydadzą się również specjalne nasadki umożliwiające przypieczenie bułek na górnym ruszcie. Warto także zainwestować w urządzenia z funkcją rozmrażania pieczywa, jeśli mamy w zwyczaju zamrażanie chleba.

Toster, który spełnia te wymagania, na pewno będzie jednym z chętniej używanych sprzętów kuchennych i przyjacielem rodziny. Kupno najtańszego urządzenia spowoduje natomiast, że bardzo szybko wyląduje ono w piwnicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie