Krajalnica do chleba – czy warto ją jeszcze kupić?

Remigisz Szulc
12.06.2017

To jeden z tych sprzętów kuchennych, który raczej nie przyjął się w domach Polaków i dziś mało kto o nim pamięta. Jednak krajalnica do chleba lada moment może znów mieć swoje 5 minut, ponieważ trwa moda na żywność ekologiczną, a więc także przyrządzaną samodzielnie. Czy zatem wciąż warto kupić krajalnicę do chleba? Podpowiadamy.

Nie tylko do chleba

Jak się okazuje krajalnica może mieć nieco szersze zastosowanie. Większość modeli posiada funkcję krojenia wędlin i serów na bardzo cienkie, równe plasterki, co dla wielu osób może być bardzo przydatne. Oczywiście podstawowym zadaniem krajalnicy jest krojenie chleba, ale warto pamiętać o tych „bonusach”.

Jakie są rodzaje krajalnic do chleba?

Na rynku sprzętów domowych, a więc do amatorskiego zastosowania, znajdziemy dwa rodzaje krajalnic:

  • Elektryczne – jak sama nazwa wskazuje urządzenie pracuje po podłączeniu do prądu. Praca sprzętu jest automatyczna: wystarczy położyć chleb na podajniku, a reszta zrobi się sama.
  • Mechaniczne – najprostszy typ krajalnicy, najczęściej używany do krojenia małych produktów spożywczych, jak jajka czy ziemniaki.

Poza tym krajalnice można jeszcze podzielić na wolnostojące i do zabudowy. Te drugie są niezwykle rzadko spotykane w prywatnych kuchniach i z reguły wybierają je restauracje oraz kuchnie szpitalne i hotelowe.

Jakie funkcje powinna mieć dobra krajalnica?

Wbrew pozorom na rynku jest dość duży wybór krajalnic, a różnice cenowe pomiędzy urządzeniami mogą nieco zaskakiwać. Wynikają one nie tylko z marki producenta, ale przede wszystkim z funkcji, jakie oferuje dany sprzęt. Szukając dobrej krajalnicy dla siebie warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada:

  • Zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem – chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jest to ważna funkcja,
  • Osłonę palców – krajalnice nie mają dużej mocy, ale z ludzkimi palcami poradzą sobie bez większego problemu,
  • Automatyczny podajnik – dla zwiększenia komfortu użytkowania sprzętu,
  • Wymienne ostrze – jedno powinno mieć grube zęby (do krojenia chleba), a drugie być gładkie (do krojenia wędlin i serów),
  • Regulację grubości krojenia – dzięki temu można pokroić delikatne produkty na bardzo cienkie plastry i w ten sposób oszczędzać.

Czy zatem warto?

Krajalnica do chleba (i jak się okazuje także do innych produktów) bez wątpienia nie jest sprzętem niezbędnym i pierwszej potrzeby. To raczej kuchenny gadżet, który przyda się praktycznie tylko osobom przyzwyczajonym do kupowania chleba, wędlin czy sera w kawałku, bez usługi krojenia w sklepie. Krajalnica sprawdzi się też w kuchniach osób samodzielnie przygotowujących produkty spożywcze, np. wędliny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie