Kuchenna półka – apteczka z darów natury

Mateusz Nowak
13.03.2017

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że spożywanie niektórych produktów jest zdrowe, jednak nie każdy wie, że także na co dzień przez nas stosowane przyprawy kuchenne są doskonałym źródłem zdrowia. Dotyczy to zarówno typowych przypraw ziołowych, jak i korzennych czy w końcu wielu warzyw. Poniżej przedstawimy zastosowanie tych najciekawszych.

Przyprawy ziołowe

Ta obszerna grupa obejmuje praktycznie wszystkie gatunki ziół stosowanych w polskiej kuchni, począwszy od tradycyjnego majeranku i tymianku, poprzez oregano i bazylię aż do estragonu, kozieradki i wielu, wielu innych. Wszystkie te przyprawy charakteryzują się szerokim spektrum działania, a każda roślina ma swoje specyficzne działanie. Powszechnie stosować je można zarówno w formie świeżej, jak i suszonej, pojedynczo lub jako składniki mieszanek ziołowych czy przyprawowych.

Majeranek ma właściwości odkażające i doskonale działa w formie płukanki do jamy ustnej i gardła. Jest także ważnym składnikiem wielu preparatów medycznych.

Papryka, a zwłaszcza jej ostre odmiany to źródło leczniczej kapsaicyny. Rozszerza ona naczynia krwionośne, wspomaga usuwanie toksyn, z organizmu, a także przyspiesza przemianę materii. Kapsaicyna zmniejsza bóle i obrzęki, działa rozgrzewająco, a ostatnie badania potwierdzają, że jej regularne stosowanie zapobiega nowotworom piersi u kobiet. Stosowana regularnie, zmniejsza również bóle reumatyczne.

Tymianek zawiera thymol, działający przeciwpasożytniczo, przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie. Wspomaga także układ krążenia i działa rozkurczowo. Zioło to jest bardzo popularnym składnikiem preparatów na kaszel mokry oraz specyfików stosowanych w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Kozieradka swoje właściwości zawdzięcza śluzowi oraz nienasyconym kwasom tłuszczowym zawartym w jej nasionach. Regularne zażywanie tego zioła łagodzi objawy choroby wrzodowej oraz obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Poprawia także trawienie, wspomaga wątrobę oraz działa przeciwpasożytniczo. W kosmetyce stosowana jest jako antidotum na wypadające włosy. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu kozieradkę stosuje się także w problemach skórnych.

Rozmaryn wspomaga pracę serca i układu krążenia, stymuluje krążenie i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Wykazuje działanie antybakteryjne. Łagodzi wyczerpanie i pomaga przy problemach z zasypianiem. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia trawienie i przemianę materii. Wspomaga także układ oddechowy oraz działa korzystnie w przypadku astmy i alergii. Preparaty na bazie rozmarynu skutecznie przeciwdziałają migrenowym bólom głowy, kaszlowi i bólom mięśniowym.

Lubczyk i pietruszka – te zioła wykazują właściwości moczopędne, a ponadto nieznacznie rozkurczają jelita i drogi żółciowe. Przeciwdziałają powstawaniu piasku nerkowego oraz redukują obrzęki.

Koper włoski to podstawowy składnik wielu preparatów do redukcji wzdęć. Doskonale pobudza laktację. Ponadto działa antybakteryjne oraz wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych bowiem działa wykrztuśnie. Podobnie, jak lubczyk lub pietruszka, działa moczopędnie. Oczyszcza organizm z toksyn. Warto wiedzieć, że można go bezpiecznie stosować u niemowląt i małych dzieci.

Więcej informacji na temat przypraw ziołowych i ich działania farmakologicznego przedstawia ikonografia przygotowana przez portal efarmaceuta.pl.

Przyprawy korzenne

Ze względu na swoje walory smakowe, cieszą się dużym powodzeniem. Warto jednak wiedzieć, że jest wśród nich wiele takich, które wykazują działanie lecznicze. Zalicza się do nich m.in. imbir, kurkumę czy anyż.

Imbir to znana przyprawa, wykazująca działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwmigrenowe. Składniki w nim zawarte hamują rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów, a także działają anty nowotworowo. Imbir stosowany jest także do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz jako środek profilaktyczny w chorobie lokomocyjnej. Łagodzi poranne mdłości u kobiet ciężarnych.

Kurkuma działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i antyoksydacyjnie. Zawiera substancję o właściwościach antynowotworowych, zwaną kurkuminą, która, regularnie spożywana, obniża ryzyko zachorowania na raka. Stosowanie kurkumy wspomaga czynność wątroby i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Anyż stosowany jest w leczeniu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego, ze względu na działanie wykrztuśne. Poleca się go także przy problemach z układem pokarmowym, ponieważ pobudza apetyt i reguluje procesy trawienne. Ponadto łagodzi dolegliwości związane z kolkami, niestrawnością, nudnościami i wzdęciami.

Przyprawy warzywne

Czosnek, dzięki zawartości związków siarkowych, efektywnie zwalcza bakterie i wirusy. Szczególnie wskazany jest on w stanach przeziębienia i grypy. Warzywo to korzystnie wpływa na układ krążenia i pracę serca – chroni m.in. przed zawałem, przeciwdziała zakrzepom i miażdżycy oraz obniża podwyższone ciśnienie krwi. Jego regularne zażywanie reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także cukru we krwi. Czosnek ogranicza dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz przyspiesza oczyszczanie organizmu z jonów metali ciężkich.

Cebula posiada właściwości biobójcze (działa antybakteryjnie i antypasożytniczo) oraz, podobnie do czosnku, korzystnie wpływa na układ krążenia. Wspomaga także odkrztuszanie wydzieliny z płuc. Zawiera szereg związków biologicznie czynnych oraz witamin i mikroelementów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie