Liczi – prawie nieznany owoc

Maciej Piwowski
09.01.2017

Dzięki popularnym programom kulinarnym wiemy o nim coraz więcej, ale to nadal jeden z tych owoców, do których Polacy podchodzą z dużą rezerwą. Liczi zachwyca pięknym wyglądem i egzotycznym smakiem. Ponadto jest to owoc, który znakomicie wspiera nasze zdrowie. Tym bardziej warto zaprosić go do swojej kuchni i wykorzystać w różnych potrawach.

Liczi w walce z rakiem

Liczi to egzotyczny owoc pochodzący z Azji. Był bardzo popularny na dworach chińskich cesarzy, którzy cenili przede wszystkim wygląd rośliny chętnie nakazywali jej sadzenie w swoich ogrodach. Z tego powodu dziś liczi często nazywa się „chińską śliwką”.

Współcześnie owoc spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem naukowców, którzy postanowili sprawdzić, czy jego słynne właściwości lecznicze są prawdą. Okazało się, że tak. Dowiedziono, że ekstrakt z liczi ma działanie przeciwnowotworowe w terapii raka piersi.

Warto wiedzieć

Dodatkowo zawarte w liczi składniki znakomicie usuwają z ludzkiego organizmu wolne rodniki, które bezpośrednią odpowiadają za rozwój chorób nowotworowych.

Bomba witaminowa i... kaloryczna

Liczi jest zaliczany do grona jednych z najzdrowszych owoców świata. Przede wszystkim z uwagi na ogromną zawartość witamin. Najlepszym przykładem jest witamina C. 100g owocu zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na ten składnik! Jedzenie liczi może więc być świetnym sposobem na budowanie odporności i walkę z przeziębieniem.

Nie ma jednak róży bez kolców. Liczi jest niestety bardzo kalorycznym owocem – 100g dostarcza aż 66 kcal i ponad 15g cukrów prostych! Dlatego z jedzeniem tego owocu powinny uważać osoby dbające o linię. Cukrzycy natomiast muszą w ogóle zapomnieć o istnieniu liczi.

Jak podawać liczi?

Liczi to bardzo słodki owoc z lekką nutą kwasowości, dlatego wręcz idealnie nadaje się do deserów. Może być dodatkiem do lodów i sałatek owocowych. Z liczi można też wycisnąć przepyszny sok.

Ciekawostka

Chińczycy bardzo lubią liczi w formie suszonej – owoc przypomina wówczas dużą rodzynkę.

Owoce liczi nie są niestety łatwo dostępne w Polsce. Praktycznie nie spotyka się ich w marketach, dlatego wciąż jest to produkt mało rozpowszechniony w naszych kuchniach. Cena także nie zachęca – liczi może kosztować nawet 20 złotych za kilogram.

Jeśli już uda Ci się znaleźć liczi, to pamiętaj, aby wybierać owoce z miękką skórką. Liczi nie dojrzewa po zerwaniu, a niedojrzały owoc jest bardzo cierpki w smaku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie