Największe mity na temat diety wegetariańskiej i wegańskiej

Krzysztof Jagielski
31.08.2017

Ten temat nawet w XXI wieku budzi duże kontrowersje i trudno się dziwić – w końcu człowiek zawsze miał tendencję do bania się tego, czego nie zna. Dokładnie tak samo jest z dietą wegetariańską i wegańską. Większość ludzi nie wie, na czym to polega, dlatego powiela rdzennie nieprawdziwe mity na temat osób niejedzących mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Czas najwyższy je obalić.

Krótkie wyjaśnienie

Wciąż można się spotkać z myleniem obu pojęć, dlatego warto zapamiętać, że:

  • Wegetarianin – osoba, która nie je mięsa ani ryb.
  • Weganin – osoba, która nie je żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jaj, nabiału czy tłuszczów zwierzęcych. Weganie unikają również noszenia ubrań ze zwierząt oraz używania kosmetyków i produktów testowanych na zwierzętach.

Człowiek jest mięsożercą?

To najczęściej powtarzany mit w kontekście wegetarianizmu/weganizmu. Człowiek nie jest mięsożerny, ale wszystkożerny. Możemy jeść rośliny, owoce, warzywa, a także produkty przetworzone, jak słodycze. Mięso wcale nie jest nam niezbędne do życia.

Często pojawia się argument, że pierwsi ludzie żywili się wyłącznie mięsem. Wynikało to jednak z faktu, że nie znali innych produktów oraz potrzebowali wysoce energetycznego pożywienia. My mamy wybór i sklepy, a więc spokojnie możemy zastępować mięso innymi produktami.

Kuchnia wegetariańska/wegańska jest strasznie nudna

To po prostu nieprawda i takie stwierdzenie może wynikać wyłącznie z niewiedzy. Kuchnia osób niejedzących mięsa jest przebogata, bo muszą się w niej znaleźć produkty, których mięsożercy zwykle nie znają lub nie używają. To przede wszystkim bogactwo roślin, przypraw i dodatków świetnie zaspokajających zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz łechcących kubki smakowe.

Schemat praktycznie zawsze wygląda tak samo. Gdy osoba mięsożerna po raz pierwszy przychodzi na ucztę wegetariańską lub wegańską, jest zszokowana mnogością dań do wyboru i przyznaje, że nie miała pojęcia o tych kuchniach.

Wegetarianie/weganie są wiecznie osłabieni i mają problemy zdrowotne

No i oczywiście wszyscy cierpią na anemię, co jest wierutną bzdurą. Aby poprawić poziom hemoglobiny w organizmie wcale nie trzeba jeść krwistego mięsa, bo byłby to czysty absurd. Faktem jest, że są osoby, które po przejściu na dietę bezmięsną czują się gorzej i są osłabione, ale wynika to wyłącznie ze złego zbilansowania diety i braku wiedzy na temat produktów zastępujących mięso.

Wystarczy wspomnieć o roślinach strączkowych, takich jak ciecierzyca, fasola czy groszek, które są bardzo bogatym źródłem białka.

Dieta wegetariańska/wegańska jest bardzo droga

I tak, i nie. Wszystko zależy tutaj od upodobań konkretnej osoby. W końcu dieta mięsna również może być bardzo droga, jeśli ktoś kupuje wyłącznie wołowinę z Kobe. Większość produktów będących podstawą kuchni wegetariańskiej/wegańskiej można kupić w zwykłych dyskontach, a po te bardziej „specjalistyczne” można się udać do sklepów ze zdrową żywnością lub zamawiać je w Internecie.

Pamiętaj również, że wraz z przejściem na dietę bezmięsną zaczynasz poważniej myśleć o swoim zdrowiu, dlatego nie sięgasz po produkty drogie i szkodliwe dla organizmu, jak alkohol czy słodycze. W ten sposób ogólny koszt kuchni zostaje zrównoważony.

Dieta wegetariańska/wegańska na pewno nie jest dla każdego i szeroka indoktrynacja nie ma sensu. Każdy musi podjąć decyzję we własnym zakresie i zastanowić się, czy jedzenie mięsa z przyczyn etycznych mu przeszkadza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie