Dlaczego w samochodzie parują szyby? Sprawdź 5 możliwych przyczyn

Piotr Kowalczyk
09.01.2017

Parujące od środka szyby to bardzo duży problem, który ma bezpośredni wpływ na pogorszenie warunków jazdy i bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Trzeba się z tym jak najszybciej uporać, a wożenie ze sobą szmatki jest tylko półśrodkiem. Przyczyn, dla których szyby w aucie notorycznie parują może być wiele. Wymieniamy 5 najbardziej prawdopodobnych.

  1. Jeździsz z wyłączoną klimatyzacją – zasada jest prosta: klimatyzacja w aucie powinna pracować przez cały rok. Jeśli jest automatyczna, to wystarczy dać pole do popisu układowi, który sam zdecyduje, kiedy należy uruchomić kompresor. W deszczowy dzień dobrze jest też ręcznie wymuszać włączenie układu, dzięki czemu para szybko zniknie.
  2. Ustawiony wewnętrzny obieg powietrza – to częsty, drobny błąd, który może powodować notoryczna parowanie szyb. Obieg wewnętrzny przydaje się podczas upału i stania w korkach. Jesienią i zimą lepiej jest natomiast korzystać z obiegu zewnętrznego, co pozwoli wprowadzić do kabiny świeże powietrze i tym samym usunąć wilgoć.
  3. Zużyty filtr kabinowy – wielu kierowców nie ma nawet świadomości, że ich samochód posiada coś takiego jak filtr kabinowy. Tymczasem należy go wymieniać minimum raz w roku lub częściej, jeśli auto głównie porusza się po mieście. Zapchany filtr uniemożliwia swobodny przepływ powietrza w układzie wentylacji i klimatyzacji, co właśnie powoduje przyspieszone parowanie szyb.
  4. Niedrożny układ wentylacji/klimatyzacji – jeśli oba układy nie były od dawna serwisowane, to czas najwyższy się za to zabrać. Najlepiej jest co roku odwiedzać zakład specjalizujący się w klimatyzacjach samochodowych. Podczas czyszczenia układu można usunąć z niego wszelkie brudy, a co najważniejsze – grzyby i pleśnie, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na komfort oraz zdrowie kierowcy i pasażerów.
  5. Brud w samochodzie – szyby parują, ponieważ w kabinie jest zbyt wysoki poziom wilgotności. Wilgoć natomiast czai się przede wszystkim w brudzie. Dlatego trzeba regularnie, najlepiej raz w tygodniu odkurzać wykładzinę, trzepać dywaniki i czyścić deskę rozdzielczą oraz myć szyby od środka. Dobrym pomysłem jest też podkładanie gazet pod dywaniki w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli po sprawdzeniu tych możliwych przyczyn nadal zaobserwujesz nadmierne parowanie szyb w swoim aucie, koniecznie udaj się do specjalistycznego zakładu i poproś o kompleksowy przegląd układu wentylacji i klimatyzacji. Być może doszło do jakiejś usterki uniemożliwiającej swobodny przepływ powietrza wewnątrz kabiny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie