Idzie zima. Sprawdź, jak dbać o samochód z dieslem pod maską

Mateusz Nowak
10.10.2016

Polscy kierowcy uwielbiają samochody napędzane silnikami wysokoprężnymi, ponieważ takie jednostki gwarantują bardzo dobre osiągi przy niskim spalaniu. Nie ma jednak róży bez kolców, a współczesne silniki diesla potrafią dać się właścicielom mocno we znaki. Szczególnie zimą. Niskie temperatury nie sprzyjają sprawności jednostek wysokoprężnych. Dlatego jeśli jeździsz dieslem, przekonaj się, jak zadbać o taki silnik w sezonie zimowym.

Unikaj krótkich tras

Nowoczesne silniki diesla bardzo źle znoszą krótkie przebiegi, szczególnie zimą. Musisz pamiętać, że jednostka wysokoprężna potrzebuje znacznie więcej czasu na osiągnięcie optymalnej temperatury. Dlatego jeśli chcesz zadbać o silnik unikaj krótkich tras, np. 1-2-kilometrowych.

Ciekawostka

Zimny rozruch silnika wysokoprężnego odpowiada pokonaniu kilkuset kilometrów po autostradzie! Często odpalając jednostkę w czasie mrozów ryzykujesz więc jej przyspieszoną awarię.

Regularne sprawdzanie stanu świec żarowych

Rozruch silnika wysokoprężnego wymaga znacznie większej energii niż ma to miejsce w jednostce benzynowej. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu świec żarowych, które muszą rozgrzać komorę spalania aż do 600 stopni Celsjusza. Świece najlepiej jest wymieniać co 2-3 lata, choć zwykle wystarczy kontrolowanie stopnia ich zużycia.

Filtra paliwa i jakość oleju napędowego

Zapchany filtr paliwa jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii współczesnych silników diesla. Musisz koniecznie pamiętać o jego regularnej wymianie – robi się to co 2 lata. W starym filtrze gromadzą się cząsteczki parafiny, która zimą może zamarznąć i uniemożliwić rozruch.

Bardzo ważna jest też jakość samego paliwa. Nie jest żadną przesadą tankowanie tzw. zimowego oleju napędowego, który zawiera więcej środków uszlachetniających zapobiegających wytrącaniu się wody i parafiny. Opcjonalnie możesz też sięgnąć po specjalne uszlachetniacze paliwa dostępne na stacjach benzynowych czy w sklepach motoryzacyjnych.

Akumulator

Zima to dla niego poważne wyzwanie, dlatego jeśli już latem zdarzało mu się odmówić posłuszeństwa, przed nastaniem mrozów należy go niezwłocznie wymienić. Sprawny akumulator jest podstawą bezproblemowego rozruchu, co w przypadku silnika wysokoprężnego ma szczególnie duże znaczenie.

Stosując się do tych rad unikniesz kosztownych problemów z silnikiem diesla, a przede wszystkim znacznie zwiększysz szansę na to, że jednostka będzie zawsze gotowa do pracy, nawet w największy mróz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie