Instalacja LPG – na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Antoni Kwapisz
22.11.2015

Popularne powiedzenie głosi, że nikt nie jeździ na LPG dla przyjemności, ale wyłącznie dla oszczędności. To oczywiście prawda, bo posiadanie auta z instalacją gazową jest jednak w pewnym stopniu problematyczne. Bardzo wysokie ceny benzyny skłaniają jednak dużą grupę polskich kierowców do rozważenia, czy i oni nie powinni dołączyć do grona właścicieli samochodów zasilanych mieszanką propanu i butanu.

Jeśli wciąż nie podjąłeś decyzji, to przeanalizuj wszystkie za i przeciw raz jeszcze. Pomoże Ci w tym nasz poradnik. Na co powinieneś zwrócić uwagę zanim zainwestujesz w instalację LPG w samochodzie?

Czy to się na pewno opłaca?

Owszem, cena benzyny z reguły jest dwukrotnie wyższa niż gazu LPG, jednak nie zapominaj, że oszczędzać zaczniesz dopiero po przejechaniu wielu tysięcy kilometrów. Wcześniej bowiem musi się zwrócić koszt samej instalacji, która w przypadku nowoczesnych silników może wyssać z Twojego portfela od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jeździsz bardzo dużo, powyżej 5000 kilometrów w miesiącu, nie masz się nad czym zastanawiać – wydatek szybko się zwróci. Jeśli jednak jesteś typowym miejskim kierowcą, to sens inwestowania w LPG jest bardzo wątpliwy.

W jaką instalację zainwestować?

Nie brakuje zakładów, które w dalszym ciągu wciskają swoim klientom najtańsze i oczywiście najgorsze instalacje – to przez takich „fachowców” LPG cieszy się w naszym kraju kiepską opinią. Kierowcy boją się ciągłych awarii, podwyższonego spalania. Te problemy eliminuje zainwestowanie w instalację bardzo wysokiej jakości, na włoskich lub holenderskich podzespołach. Przede wszystkim jednak kompletną, pochodzącą od jednego producenta.

Obecnie standardem stają się instalacje sekwencyjnego wtrysku gazu, które bardzo dobrze współgrają z silnikami benzynowymi, są raczej bezawaryjne, a do tego nie powodują spadku mocy czy podwyższenia spalania. Tutaj jednak trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem – dobra instalacja, którą zamontuje cieszący się pozytywną opinią zakład, będzie kierowcę kosztować przynajmniej 4000 złotych. Im bardziej skomplikowany silnik (np. z turbodoładowaniem) tym cena będzie wyższa. Do wielu jednostek zalecane jest zastosowanie instalacji wtrysku gazu w postaci ciekłej – takie cudeńko kosztuje jednak nawet 10.000 złotych.

Jeśli zatem Twój samochód napędza nowoczesny silnik, to najpierw zorientuj się, ile będzie kosztować instalacja i nigdy nie wybieraj najtańszej opcji, bo to z reguły się mści.

Czy wiążesz dłuższe plany ze swoim samochodem?

Bywają kierowcy, którzy lubią bardzo często zmieniać auta. Jeśli należysz do tej grupy, to daj sobie spokój z inwestowaniem w LPG. Instalacja najprawdopodobniej i tak Ci się nie zwróci, a w dodatku możesz mieć problem z odsprzedażą samochodu. Dla dużej grupy osób fakt, że auto było zasilanie LPG, jest ogromnym, wręcz dyskwalifikującym minusem.

Pamiętaj o ograniczeniach

Gaz LPG gdzieś trzeba magazynować – oczywiście w zbiorniku. Musisz się więc liczyć z tym, że tańsza jazda będzie się wiązać z ograniczeniem przestrzeni bagażowej. Jeśli zbiornik powędruje do miejsca na koło zapasowe, to ono trzeba będzie wozić w bagażniku (chyba, że wybierzesz tzw. zestaw naprawczy). Generalnie odchodzi się od montowania zbiorników w przestrzeni bagażnika, właśnie ze względów praktycznych.

Pamiętaj również, że zgodnie z przepisami samochód zasilany LPG nie może parkować na parkingach podziemnych, co może być dość problematyczne. Kolejnym minusem jest fakt, że właściciel „zagazowanego” auta więcej płaci za coroczny przegląd samochodu.

Nie ma więc prostej recepty na rozwianie wątpliwości kierowcy zastanawiającego się, czy powinien zainwestować w instalację LPG. Wszystko bowiem zależy od konkretnej sytuacji i analizy opłacalności. Przyłóż się do niej, bo w grę wchodzą jednak poważne pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie