Jak dbać o rozrząd w aucie? 5 podstawowych zasad

Krzysztof Jagielski
23.01.2017

Zerwany pasek rozrządu to koszmar każdego kierowcy. Zdecydowana większość silników to konstrukcje kolizyjne, co oznacza, że w razie zerwania paska dojdzie do ogromnych zniszczeń w jednostce napędowej – najczęściej uszkodzenia tłoków i zaworów. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia: kierowcę będą czekać gigantyczne wydatki lub szukanie nowego (używanego) silnika. Pytanie: jak dbać o rozrząd w aucie, jest więc jak najbardziej zasadne. Poznaj 5 najważniejszych zasad.

  1. Regularna wymiana paska rozrządu – każdy producent podaje zalecany interwał wymiany, ale doświadczenie pokazuje, że nie warto się go sztywno trzymać i lepiej we własnym zakresie skrócić częstotliwość tej operacji. Optymalnym i najbezpieczniejszym interwałem jest 60 tysięcy kilometrów. W przypadku zakupu używanego auta bezwzględnie należy wymienić pasek, chyba że książka serwisowa jest oryginalna i potwierdza wcześniejszą wymianę.
  2. Kontrola łańcucha – to mit, że konstrukcje rozrządu oparte na łańcuchu są niezniszczalne i nie wymagają serwisowania. Nawet łańcuch po wielu latach ma prawo się rozciągnąć, co będzie skutkować nierówną pracą układu. Taki rozciągnięty łańcuch może także się zerwać, a skutki będą dokładnie takie same, jak w przypadku pękniętego paska.
  3. Sama wymiana paska nie wystarczy! - częstym błędem popełnianym przez oszczędnych kierowców jest decydowanie się na wymianę samego paska rozrządu. Tymczasem układ to nie tylko pasek, ale też rolka i napinacz. Na tej czynności eksploatacyjnej naprawdę nie wolno oszczędzać i zawsze należy wymieniać cały komplet rozrządu, dla świętego spokoju. Ważne jest także to, aby nie oddawać auta w ręce najtańszego mechanika, którego domeną jest wymiana oleju. Z rozrządem nie ma żartów i trzeba umieć wymienić go fachowo.
  4. Nie szarżuj na światłach – na żywotność układu rozrządu niebagatelny wpływ ma styl jazdy kierowcy. Rozrząd bardzo nie lubi gwałtownego ruszania spod świateł, czyli popularnego palenia gumy. Takie zachowanie, w połączeniu z eksploatacją miejską, może skrócić żywotność paska nawet o 30%.
  5. Dbaj o stan uszczelnień – wielu kierowców bagatelizuje drobne wycieki oleju z silnika. Skoro stan na bagnecie się zgadza, to lepiej nic z tym nie robić. To niestety nieprawda. Olej może bowiem przedostawać się do układu rozrządu i zabrudzić pasek. Lubryfikanty powodują przyspieszone zużycie gumy, a konsekwencji łatwo można się domyślić. Dlatego staraj się na bieżąco wymieniać uszczelnienia silnika, szczególnie w pobliżu rozrządu.

Niestosowanie się do tych zasad jest prostą drogą do wystąpienia awarii rozrządu, która może zrujnować portfel właściciela auta. W tym przypadku naprawdę lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie