Jak nie dać się oszukać mechanikowi? 5 dobrych sposobów

Mariusz Siwko
21.11.2016

Coraz trudniej jest znaleźć rzetelnego, utalentowanego i rozsądnie wyceniającego swoje usługi mechanika. To duży problem dla osób, które nie znają się na samochodach i chcą po prostu mieć pewność, że ich autem zajmie się prawdziwy, uczciwy fachowiec. Na rynku niestety nie brakuje zwykłych oszustów, którzy robią interes na kradzieży części czy przeprowadzaniu nieprofesjonalnych napraw za ciężkie pieniądze. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Poznaj 5 skutecznych sposobów.

  1. Poszukaj warsztatu godnego zaufania – nie jest to łatwe, ale też nie niemożliwe. W końcu od czego mamy Internet? Polecanego mechanika możesz poszukać np. na forach miłośników modelu Twojego samochodu. Jeśli masz na oku konkretny warsztat, poszukaj o nim opinii na forach branżowych czy stronach służących do oceniania jakości usług. Bywają one kopalnią wiedzy i świetnym zabezpieczeniem przed trafieniem na oszusta.
  2. Spisz umowę – w Polsce wciąż uchodzi to za przesadę, ale spisanie umowy z mechanikiem naprawdę jest dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów. W umowie o dzieło należy zawrzeć zakres robót, wskazać, kto zapewnia części zamienne oraz koniecznie wpisać termin wykonania zadania i jego cenę. Taki dokument będzie podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń względem mechanika. Jeśli warsztat odmawia spisania umowy, to prawdopodobnie ma ku temu ważne powody – lepiej z niego więc zrezygnować.
  3. Nie zgadzaj się na usługę „na czarno” - nieuczciwi mechanicy bardzo często proponują takie rozwiązanie („Panie, po co faktura, będzie Pan miał taniej bez papierka”), ale lepiej takie sugestie puszczać mimo uszu. Faktura lub paragon jest podstawą gwarancji i najważniejszym potwierdzeniem wykonania usługi. Jeśli klient nie otrzyma takiego dokumentu, a później okaże się, że auto zostało źle naprawione, to będzie mógł co najwyżej przeklinać mechanik lub zdecydować się na żmudną batalię sądową.
  4. Sprawdź, czy usługa rzeczywiście została wykonana – wielu uzna, że jest to niekulturalne, ale gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo i niemałe pieniądze, to warto na chwilę zapomnieć o zasadach savoir vivre. Gdy odbierasz samochód z warsztatu, to przed jego opuszczeniem sprawdź, czy naprawa została przeprowadzona. Mechanik miał wymienić olej? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sprawdził, czy faktycznie jest nowy (jego kolor na bagnecie musi być idealnie czysty). Jest wiele elementów, których wymianę można ocenić samodzielnie: klocki i tarcze hamulcowe, wydech, filtry. Jeśli mechanik miał naprawić klimatyzację, to nie wyjeżdżaj z warsztatu zanim nie potwierdzisz, że układ rzeczywiście pracuje prawidłowo.
  5. Nie bój się reklamować źle przeprowadzonej naprawy – jeśli masz fakturę i umowę, a Twoim zdaniem auto wciąż pracuje źle, to natychmiast wróć do mechanika i zażądaj poprawek. Jeśli odmówi, zleć ekspertyzę: opinia rzeczoznawcy będzie wzięta pod uwagę w przypadku ewentualnego postępowania sądowego. Nie zgadzaj się na to, aby mechanik wykonywał swoje usługi niezgodnie ze sztuką i oszukiwał kolejnych klientów. Prawo jest po Twojej stronie.

Znalezienie naprawdę dobrego warsztatu mechanicznego jest trudne, dlatego trzeba się zabezpieczyć przed ryzykiem trafienia na zwykłego oszusta. Niestety, korzystanie z usług ASO nie jest w 100% pewnym rozwiązaniem – nawet tam zdarzają się poważne problemy z jakością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie