Jak wydłużyć żywotność opon? Poznaj najważniejsze zasady

Krzysztof Jagielski
08.09.2017

Opony należą do tzw. części eksploatacyjnych, co oznacza, że trzeba je co jakiś czas wymieniać. W polskich realiach oczywiście mamy do czynienia z bardzo rozbudowanym rynkiem ogumienia używanego, jednak załóżmy, że jesteś rozsądnym człowiekiem i jednak wolisz mieć na kołach swojego auta nowe opony, które zapewnią Tobie i Twojej rodzinie wysoki poziom bezpieczeństwa. Zakup nowych gum to spory wydatek, dlatego warto o nie dbać i maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Jak to zrobić? Oto najważniejsze zasady.

Zmień styl jazdy

Opony najszybciej zużywają się wtedy, gdy kierowca prezentuje agresywny styl jazdy. Ruszanie z piskiem spod świateł, ostre branie zakrętów, testowanie przyczepności i gwałtowne hamowanie w ruchu miejskim – to drastycznie skraca żywotność ogumienia. Taki styl jazdy powoduje, że opony wymagają wymiany nawet po jednym sezonie.

Stosuj się więc do zasad eco drivingu, które nie tylko pozwolą Ci obniżyć zużycie paliwa w samochodzie, ale także wpłyną na wydłużenie żywotności opon i pozostałych elementów samochodu. Staraj się nie przekraczać dozwolonej prędkości, szczególnie na autostradzie.

Dbaj o prawidłowy poziom ciśnienia w ogumieniu

Zbyt niski, ale też zbyt wysoki poziom ciśnienie wpływa na znacznie szybsze ścieranie bieżnika, a także może spowodować uszkodzenie opony. Dlatego przynajmniej raz w miesiącu skontroluj stan ciśnienia – możesz to zrobić na praktycznie każdej stacji benzynowej z kompresorem. Jeśli Twoje auto jest wyposażone w czujniki ciśnienia, to masz ułatwione zadanie, ale i tak warto co jakiś czas skontrolować działanie elektroniki i ręcznie zmierzyć poziom ciśnienia w ogumieniu.

Rada

Jeśli jedziesz w trasę przy maksymalnym obciążeniu samochodu (np. na wakacje z całą rodziną) dopompuj odrobinę więcej powietrza do opon, szczególnie tylnej osi.

Sprawdzaj geometrię/zbieżność

Jeśli którykolwiek z tych parametrów jest nieprawidłowy, to opony będą się zużywać w zawrotnym tempie, a co gorsza – będziemy mieli do czynienia z nierównomiernym ścieraniem bieżnika. To z kolei powoduje tzw. ząbkowanie opon, co powoduje drgania w czasie jazdy i nieprzyjemne buczenie.

Sprawdzenie i skorygowanie zbieżności można wykonać na każdej stacji diagnostycznej – kosztuje to od 50 do 100 złotych. Z ustawieniem geometrii jest nieco więcej zachodu, ale jeśli auto jest bezwypadkowe i np. nie wpadłeś w jakąś gigantyczną dziurę, to tego zabiegu nie trzeba wykonywać zbyt często (wystarczy raz na 2 lata).

Zmieniaj opony w dobrym momencie

W polskim klimacie jest o to co prawda dość trudno, ale z dużym przybliżeniem każdy może określić, kiedy jest najlepszy moment na zmianę opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, które w temperaturze powyżej 10° Celsjusza i na rozgrzanym asfalcie błyskawicznie się zużywają.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wybieraniu opon dobrej jakości, markowych producentów. Owszem, takie gumy są droższe niż np. pochodzące z Chin, ale są również znacznie bardziej wytrzymałe, a więc posłużą dłużej. Nie wspominając już o tym, że zapewnią znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie