Kuna – naturalny wróg Twojego samochodu! 5 sposobów na uniknięcie problemu

Mariusz Siwko
27.06.2017

Przegryzione przewody zapłonowe, rozszarpana mata wygłuszająca, podziurawione przewody wysokiego ciśnienia, a nawet... uszkodzone przewody hamulcowe. To najczęstsze efekty wizyty nieproszonego gościa w komorze silnikowej. W elementach samochodu szczególnie gustują kuny i szczury, które pod maskę wabi ciepło oraz interesujący zapach. To tylko z pozoru błahy problem. Wielu kierowców dotkliwie przekonało się już, jak duże szkody może wyrządzić takie zwierzę. Na szczęście są sposoby na to, aby uniknąć takich nieprzyjemności i tym samym wydatków. Poznaj 5 metod odstraszania kun od swojego samochodu.

  1. Zrób porządek pod maską – nie wiadomo dokładnie, dlaczego kuny tak lubią wchodzić do komory silnikowej, ale jednym z tropów jest atrakcyjny zapach innych zwierząt. Może się więc zdarzyć, że kierowca w czasie jazdy przejedzie gołębia, którego cząstki wpadną pod maskę. Będzie to smakowity kąsek dla kuny. Pamiętaj więc, aby dbać o porządek w komorze silnikowej – regularnie usuwaj też zabrudzenia z dolnej osłony silnika.
  2. Elektroniczny odstraszacz – takie odstraszacze można kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy zoologicznym, a także oczywiście w Internecie. Zadaniem urządzenia jest emitowanie ultradźwięków, które dla człowieka są niesłyszalne, ale dla kuny i innych szkodników wyjątkowo drażniące. Odstraszacz jest skuteczną, ale mało praktyczną metodą – trzeba niestety za każdym razem pamiętać, aby umieścić go pod maską oraz wyciągnąć przed jazdą.
  3. Pułapka na kunę – ten wynalazek nie jest w naszym kraju zbyt popularny i raczej nie polecamy jego stosowania, chyba że ktoś jest już naprawdę zdesperowany. Pułapka wygląda jak mały akumulator. Wychodzą z niej cienkie przewody, które są bardzo atrakcyjnym obiektem dla kuny. Gdy zwierzę ugryzie przewód, zostanie porażone prądem o niskim natężeniu i z pewnością już więcej tego nie zrobi. Brzmi strasznie, ale w Niemczech to jest hit.
  4. Środek w sprayu – w sklepach motoryzacyjnych są dostępne specjalne środki, które emitują bardzo nieprzyjemny dla kuny zapach. Należy spryskać taką substancją wszelkie widoczne gołym okiem przewody, matę pod maską oraz nadkola, przez które zwierzę najczęściej dostaje się do komory. Skuteczność tego typu środków jest jednak ograniczona.
  5. Zawieszka domowej roboty – ilu kierowców, tyle cudownych sposobów na odstraszenie kuny. Spotkaliśmy się z tak dziwnymi pomysłami, jak zawieszanie pod maską... kostki toaletowej czy woreczka z sierścią psa. Trudno ocenić, czy są to metody skuteczne, ale na pewno dość oryginalne.

Jeśli parkujesz pod chmurką, a w dodatku niedaleko znajduje się las, poważnie pomyśl o zabezpieczeniu samochodu przed kunami. Efekty wizyty drapieżnika pod maską z pewnością będą bardzo kosztowne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie